Spektakl „Kolumbowie”

    5 listopada 2018 roku młodzież z klas maturalnych Technikum Weterynarii i Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, pod opieką pani Janiny Fąderskiej i pani Katarzyny Dziębowskiej, udała się do kętrzyńskiego kina Gwiazda, by wziąć udział w spektaklu „Kolumbowie”  przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Do tego przedstawienia przygotowała i zachęciła nas nasza nauczycielka języka polskiego pani Marzena Cogiel.

    Jest to opowieść o patriotyzmie, odwadze, ofiarności i poświęceniu, ale również o cierpieniu, marzeniach i niespełnionej miłości. Mówi o młodym pokoleniu skazanym przez los, o polskim ruchu oporu przeciw hitlerowskim okupantom. To opowieść o młodzieży takiej jak my, o ich codziennym życiu i walce w latach wojny. Spektakl był ważnym i trudnym tematem do rozmyślań. Sądzę, że to idealna inscenizacja dla maturzystów, ponieważ przypomina o narodowej tożsamości, o ludziach, którzy zginęli, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

    Przedstawienie oceniam pozytywnie, było ono zarówno dla mnie, jak i innych widzów bardzo refleksyjne i poruszające istotne wartości, które obecnie zostały w codziennym życiu zatracone. Polecam ten spektakl wszystkim maturzystom, a szczególnie tym, którzy interesują się historią Polski.

Klaudia Czeczeniuk, kl. IV TW

 

    Spektakl „Kolumbowie” przedstawia losy grupy przyjaciół, którzy są pełni optymizmu i chęci do życia. Mają beztroskie życie. Niestety, gdy nadchodzi czas wojny, oni w niej uczestniczą, przeżywają chwile grozy i cierpienia. Pomimo młodego wieku podejmują trudne decyzje. Przedstawienie wzbudza wiele refleksji, pokazuje jak ciężkie było życie w czasie wojny, a zarazem wzrusza, ponieważ ginie wielu niewinnych ludzi. Moim zdaniem jest to spektakl, który musi zobaczyć każdy, aby zrozumieć, jak wiele musieli poświęcić ludzie w tamtych czasach i jakie wartości były naprawdę ważne.

Karolina Lipska, kl. IV TŻiUG

Dodaj komentarz

Skip to content