DZIEŃ PATRONA 2018

„Wiernie przez całe życie służyłem wsi i służyłem Polsce”

Franciszek Kamiński

DZIEŃ PATRONA

 

W kalendarzu szkoły dzień 20 września jest szczególnie uroczysty. Obchodzimy bowiem rocznicę urodzin Franciszka Kamińskiego, który od ośmiu lat jest patronem naszej szkoły. Tradycyjnie w tym dniu do społeczności szkolnej przyjęci zostają uczniowie klas pierwszych.

 

Celebrowanie Dnia Patrona rozpoczęliśmy pod pomnikiem generała Franciszka Kamińskiego. Przedstawiciele społeczności szkolnej i zaproszeni goście złożyli kwiaty i zapalili znicze jako wyraz pamięci i uznania dla jego patriotycznej postawy.

Następnie udaliśmy się do sali gimnastycznej na uroczysty apel. Słowami piosenki „Wraca dziś pamięć o tych, których nie ma” prowadzący: Emilia Hałabuda z klasy III TW i Paweł Siegel z klasy III TMRiA wprowadzili nas w podniosły i refleksyjny nastrój. Podkreślili jak ważne jest pamiętanie o czynach Franciszka Kamińskiego i wzorowanie się na jego postawie. Jak nakazuje Ceremoniał Szkolny, wprowadzono sztandar i odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu.

Kontynuując tradycję czytania dzieł narodowych podczas szkolnych uroczystości, zainaugurowaliśmy rok czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Fragment III części „Wiatr od wschodu” odczytał nauczyciel rozpoczynający pracę w naszej szkole, pan Szymon Parda.

Dyrektor Szkoły pan Jan Mickiewicz w swoim wystąpieniu powitał przybyłych gości. Mieliśmy zaszczyt gościć panią Zofię Kamińską i Jerzego Kamińskiego, córkę i syna naszego patrona. Ponadto zaproszenie przyjęli: ksiądz kanonik dr Kazimierz Żuchowski- proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Karolewie, pan Paweł Bobrowski- wójt Gminy Kętrzyn, pan Leszek Potorski- dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego AR i MR w Olsztynie, Kazimierz Wróblewski- przewodniczący Rady Powiatowej W- MIR, pan Tomasz Komorowski- kierownik AR i MR w Kętrzynie, pan Leszek Twarogowski – przedstawiciel KRUS w Kętrzynie, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół: pani Olga Wanago z Nakomiad i pan  Jerzy Pruszyński z Kruszewca.

Dyrektor podkreślił wyjątkowy charakter dzisiejszej uroczystości, która łączy się z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Miał w tym swój udział na pewno Franciszek Kamiński. Dyrektor zwrócił uwagę ma potrzebę poznawania historii naszego narodu, by móc docenić takie wartości jak wolność i niepodległość. To jedno z zadań, jakie powinna stawiać sobie szkoła.

Dyrektor odczytał również list Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Rafała Romanowskiego, który pogratulował nam wyboru wielkiego patrioty na patrona oraz życzył wielu osiągnięć w nowym roku szkolnym. Życzenia wielu sukcesów złożyła na ręce dyrektora pani Małgorzata Kopiczko Senator Rzeczypospolitej Polskiej.

Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy prelekcji pani Zofii Kamińskiej na temat roli chłopów w walce o niepodległość. „Kochana młodzieży, która jesteś nadzieją Polski”- słowami swojego ojca zwróciła się do braci uczniowskiej, by zaapelować o pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych i wielkich Polakach. To była wielka misja Franciszka Kamińskiego. Zaprezentowała historyczny rys udziału chłopstwa w walce w obronie ojczyzny od potopu szwedzkiego do II wojny światowej. Podkreśliła szczególne miejsce chłopów w sercu generała, który zawsze doceniał ich siłę, determinację, przywiązanie do tradycji i religii. Uważał, że chłopska chata zawsze była twierdzą polskości. Na zakończenie swojego wystąpienia córka naszego patrona życzyła nam, wzorem generała, wierności najważniejszym wartościom.

W hołdzie patronowi młodzież przygotowała program artystyczny pokazujący drogę Polaków do Niepodległej, którą również przemierzył Franciszek Kamiński. Podkreślała ją wymowna scenografia. Interpretacji jej symboliki towarzyszyły patriotyczne piosenki i wiersze w wykonaniu uczniów różnych klas. Niezwykłą wrażliwością i talentem wykazali się: Sylwia Janeczko, Emilia Paszkiewicz, Weronika Górska, Gabriela Duda, Marzena Domnik, Alicja Pilska, Klaudia Czeczeniuk, Magdalena Lis, Magdalena Wons, Karolina Lipska,Patryk Dąbrowski, Przemysław Kłys, Piotr Kułak, Oskar Muszalski, Rafał Segieda, Bartłomiej Olszewski, Robert Klimkowski, Hubert Pyszora, Maciej Koper, Piotr Czuchoński, Michał Kuriata i Rafał Popowski. Słowa ostatniej piosenki „Jedna przeszłość i przyszłość nas łączy” ukazują ogromną wartość narodowych tradycji, które łączą pokolenia i są fundamentem przyszłych dni.

Po części artystycznej nastąpił moment szczególnie ważny dla pierwszoklasistów. Uroczyste ślubowanie przypieczętowało przyjęcie do społeczności uczniowskiej naszej szkoły dziewięćdziesięciu pięciu uczniów z klas: I TŻiUG, I TW, I TMRiA i I BS I stopnia. Po złożeniu przysięgi na sztandar szkoły uczniowie klas pierwszych otrzymali tarcze i zrobili pamiątkowe zdjęcia. Usłyszeli również ciepłe słowa od przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, Klaudii Czeczeniuk, która życzyła najmłodszym kolegom i koleżankom sukcesów i miło spędzonego czasu w murach naszej szkoły.

Ostatni punkt naszej uroczystości to podsumowanie ubiegłorocznych konkursów. W walce o najlepszą frekwencję zwyciężyła klasa I TW/AK, klasa II TMRiA/TR pokonała przeciwników w bitwie o najwyższą średnią ocen. Uczniowie rywalizowali również w pierwszej edycji konkursu: „Klasa z klasą”, który będzie kontynuowany również w tym roku szkolnym. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce- klasa I TW/AK,

 II miejsce- klasa I TŻiUG,

III miejsce- II TMRiA/TR,

IV miejsce- II TMRiA,

V miejsce- I A TMRiA

Zwycięskim klasom gratulujemy i życzymy motywacji na kolejny rok.

Wyprowadzenie sztandaru zakończyło obchody Dnia Patrona 2018. Nad przebiegiem uroczystości czuwali: pani Katarzyna Dziębowska (konferansjerzy), pani Natalia Bielińska (scenografia), pani Marzena Cogiel (program artystyczny), pani Genowefa Jasionek (obiad dla gości), pan Andrzej Sienkiewicz (Ceremoniał Szkolny), pan Grzegorz Kociński (nagłośnienie).

Kolejny Dzień Patrona zapisał się na kartach historii ZS CKR w Karolewie.

Marzena Cogiel

Foto: Stella Stukanowa

Dodaj komentarz

Skip to content