Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Chociaż życie roztacza przed tobą swe uroki

To szkoła uczy jak  je nazwać, rozumieć i ocenić …                    

Wrześniowy poranek powitał słońcem  nauczycieli i uczniów ZSCKR im. gen. Franciszka Kamińskiego w Karolewie. Galowe stroje, roześmiane twarze i gwar to znak, że wszystkich łączy powrót do szkoły. Niektórzy myślą już o maturze, inni stawiają dopiero pierwsze kroki w murach szkoły. 3 września społeczność  szkolna  Karolewa zainaugurowała kolejny rok edukacji 2018/2019.W oddziałach klas pierwszych witamy obecnie 95 uczniów.

Współpraca naszej szkoły z parafią ma wpływ na postawę społeczną i integrację młodzieży, więc rok szkolny  rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym  pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Karolewie. Młodzież pod kierunkiem katechetki pani Niny Sawickiej oraz pani Doroty Kuchcińskiej przygotowała oprawę liturgiczną i śpiew.

Ksiądz kanonik dr Kazimierz Żuchowski skierował do uczniów przesłanie o odpowiedzialności za wybory jakich każdy z nas dokonuje w życiu. Kontekstem do współczesnego stylu życia i szeroko pojętej wolności, było porównanie do postawy młodych w czasach niewoli komunistycznej. Następnie powitanie społeczności szkolnej odbyło się na placu apelowym przy budynku Centrum. Zgodnie z Ceremoniałem Szkoły wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn państwowy, nad czym sprawował pieczę Mistrz Ceremoniału  pan Andrzej Sienkiewicz. Dyrektor Zespołu pan Jan Mickiewicz powitał wicedyrektorów: panią Lucynę Olszewską, pana Zbigniewa Bodnara oraz kierownika kształcenia praktycznego panią Dorotę Kuchcińską, kierownik internatu panią Genowefę Jasionek, pedagog panią Małgorzatę Sokołowską.

Dokonano prezentacji klas pierwszych i przedstawienia wychowawców. W swoim wystąpieniu Dyrektor szczególnie zwrócił uwagę na obchody 100-lecia niepodległości, które są świadectwem moralnej siły Polaków. Historia naszego narodu i jej bohaterowie motywują dzisiaj do odważnych i mądrych działań, dają siły i cel. Na zakończenie uroczystości odprowadzono sztandar szkoły i głośno zabrzmiał pierwszy szkolny dzwonek. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych.

Drodzy wychowawcy i nauczyciele bądźcie przewodnikami młodzieży i wnikliwymi obserwatorami życia. Wśród zmagań edukacyjnych niech towarzyszy wam motywacja i wiara, że to co robicie jest „oknem na świat” dla młodych ludzi.

Uczniowie! Życzymy uważności i refleksji, ambicji i przekonania, że wiedza to najlepsza inwestycja w samego siebie.

Niech każdy z nas na rok szkolny rozważy myśl Benjamina Franklina:

Powiedz mi to zapomnę.

Naucz mnie, to może zapamiętam.

Zaangażuj mnie, to się nauczę”.

Magda Jurkiewicz

Foto: Stella Stukanowa

Dodaj komentarz

Skip to content