Oswoić nieznane cz. II

   Kolejny raz, by poznać NIEZNANE, czyli aby przekonać się, że osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie są pełnoprawnymi uczestnikami życia w społeczeństwie wybraliśmy się z klasą I LTH i III LTF na Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kętrzynie. 

   Na wstępie pani kierownik Bogumiła Bzdera oprowadziła nas po budynku i przedstawiła pracownie oraz przepiękne prace wykonywane przez uczestników WTZ. Kolejnym etapem naszej wizyty były zajęcia praktyczne w poszczególnych pracowniach: krawieckiej, ślusarskiej, plastycznej, garncarskiej, dziewiarskiej we współpracy z uczestnikami warsztatów oraz pod czujnym i fachowym okiem nauczycieli – instruktorów. Ponownie kolejna grupa młodzieży z naszej szkoły mogła się przekonać, jak trudną pracę wykonują uczestnicy WTZ, zważywszy na ich ograniczone możliwości fizyczne i intelektualne.

   Wykonaliśmy piękne anioły metodą powertex, dekoracje metodą trójwymiarową sospesso, kartki okolicznościowe wykorzystując technikę scrapbookingu, artystyczne witraże, naczynia gliniane, filcowe maskotki oraz torby zdobione metodą decoupage. Radość twórcza i satysfakcja z powstałych dzieł była ogromna. Po zajęciach zrodziła się w nas kolejna refleksja jak ważne jest we współczesnym, rozwijającym się społeczeństwie aktywne wspomaganie procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, stwarzanie tym osobom, niezdolnym do podjęcia pracy, warunków w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Serdeczne podziękowania kierujemy do pani Niny Sawickiej za pomysł i organizację spotkań pod hasłem „Oswoić nieznane”.

Małgorzata Hrycenko

Dodaj komentarz

Skip to content