„Smaki Wsi dla Niepodległej”

W dniu 18 maja 2018 roku odbyła się VII edycja Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego „Smaki Wsi”. Tematem tegorocznej edycji były zupy na polskim stole, a konkurs odbywał się pod hasłem „Smaki Wsi dla Niepodległej”, w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W konkursie brały udział 22 zespoły z 18 szkół. Gościliśmy uczestników z miejscowości: Nowosielce, Powiercie, Kowal, Gołotczyzna, Sejny, Golądkowo, Bonin, Suwałki, Janów, Potoczek, Swarożyn, Rudka, Studzieniec, Szczytno, Stare Lubiejewo, Dobrocin , Ełk oraz Karolewo.

Zmagania uczestników konkursu oceniało sześcioosobowe Jury, które miało bardzo trudne zadanie, bo młodzi kucharze przygotowali różne zupy, a wszystkie były zgodne z tradycyjnymi polskimi recepturami, pięknie podane, prezentujące wysoki poziom sztuki kulinarnej.

Decyzją Jury:

I miejsce i Złotą patelnię zdobyła drużyna z ZSCKR w Sejnach, za „żur na bogato”.

II miejsce i Srebrną patelnię zdobyła drużyna z ZSCKR w Nowosielcach, za „sanocką zalewajkę”.

III miejsce i Brązową patelnię zdobyła drużyna z naszej szkoły, za „chłodnik staropolski”, który został podany ze szczypcami rakowymi i młodymi ziemniakami posypanymi koperkiem. Drużynę tworzyli uczniowie z klasy I TŻiUG, Domnik Marzena i Dzierzgowski Piotr, a do konkursu przygotowywali się pod kierunkiem Pani Krystyny Szerszeń.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Konkurs nie mógłby się odbyć bez sponsorów, dzięki którym wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

Listę sponsorów tworzą:

  1. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które współfinansowało konkurs ze środków Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

  2. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki.

  3. Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Gustaw Marek Brzezin.

  4. Starosta Powiatu Kętrzyńskiego- Pan Jarosław Pieniak

  5. Wójt Gminy Kętrzyn- Pan Paweł Bobrowski

  6. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

  7. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza.

  8. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

  9. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  10. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku

Bardzo dziękujemy sponsorom i liczymy na dalszą współpracę.

Zmagania konkursowe obserwowane były przez media lokalne: TVP 3 Olsztyn, Kętrzyńską Telewizję Kablową, Telewizję Mazurską, Tygodnik Kętrzyński, tygodnik Nasze Miasto Kętrzyn, Gazetę w Kętrzynie, którym bardzo dziękujemy i cieszymy się, że relacja z konkursu została przedstawiona szerszej społeczności.

VII edycja Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego „Smaki Wsi” przeszła już do historii. Mamy nadzieję, że za rok, w równie miłej atmosferze , odbędzie się VIII edycja tego konkursu.

Anna Skrzypa i Halina Szeląg

Foto: Stella Stukanowa

Dodaj komentarz

Skip to content