Pożegnanie klas maturalnych

Przyszłość zaczyna się dziś…

św. Jan Paweł II

     27 kwietnia 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pożegnania uczniów klas maturalnych, którą poprowadzili Wiktoria Konopka z II TW i Konrad Okoniewski z II TMRiA. To dzień szczególny dla maturzystów. Smutek rozstania z miejscem i ludźmi, z którymi spędzili cztery lata, radość z osiągniętego sukcesu, niepewność przyszłości… Rozpoczynają rejs w nieznane, czego symbolem była wymowna dekoracja – myśl Marka Twaina: Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj i biały żaglowiec.

     Bohaterami tego dnia byli uczniowie klas:

IV A TŻ i UG – wychowawca pan Andrzej Rzeczycki

IV B TŻ i UG – wychowawca pani Anna Suszyńska – Tytko

IV TW/TR – wychowawca pani Katarzyna Rejent

IV A TMR – wychowawca pani Joanna Szwark

IV B TMR – wychowawca pani Agnieszka Zalewska

     Po odśpiewaniu hymnu nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru. Ustępujący członkowie pocztu: chorąży Kamil Pawłowski z IV A TMR, przyboczne Kinga Pielach z IV TAK i Karolina Czeczko z IV A TŻiUG przekazali sztandar nowemu pocztowi, w skład którego weszli: Przemysław Ciechacki z II TMRiA, Aleksandra Karaś i Wiktoria Kłosiewicz z I TŻiUG. Mistrz Ceremoniału Szkoły pan Andrzej Sienkiewicz podziękował maturzystom, którzy pełnili tę zaszczytną funkcję: Kamilowi Pawłowskiemu, Kindze Pielach, Karolinie Czeczko, Annie Kopyść, Annie Olewnik, Weronice Deryło, Gracjanowi Jończykowi, Mateuszowi Turkowi, Tomaszowi Chmieleńskiemu.

     Stałym punktem programu szkolnych akademii jest czytanie dzieł literatury polskiej, w tym roku „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Usłyszeliśmy scenę 16. aktu I. W swoistym dialogu pokoleń zaprezentowały się pani Anna Suszyńska – Tytko – wychowawczyni klasy IV B TŻiUG i uczennica klasy IV A TŻiUG – Karolina Bobkowska.

     Dyrektor Szkoły pan Jan Mickiewicz w swoim przemówieniu nazwał czas spędzony w naszej szkole budowaniem swojej przyszłości, swojej tożsamości, poszukiwaniem swojego miejsca w życiu. Skierował do abiturientów życzenia spełnienia marzeń, znalezienia własnej drogi do szczęścia. „Dziś opuszczacie bezpieczny karolewski port po to, by nabrać wiatru w żagle i pasją odkrywać nowe horyzonty.”

     Szczególny moment apelu to wręczenie odznaki Absolwenta Roku. To nagroda za wysokie wyniki w nauce i godne reprezentowanie szkoły. W tym roku na ten zaszczytny tytuł zasłużyła Weronika Deryło z IV B TŻiUG, która ze wzruszeniem podzieliła się z nami swoimi refleksjami: Wraz z kolejnymi miesiącami w tej szkole zaczęłam nabierać chęci, żeby mieć dobre oceny na świadectwie, żeby zdobywać wiedzę, działać w Samorządzie Uczniowskim. Zaczęłam się rozwijać. Wyraziła wdzięczność nauczycielom za motywację, uwagi, uznanie. Szczególne podziękowanie skierowała do swojej mamy, która wierzyła w jej możliwości i do przyjaciół, którzy podnosili ją na duchu w trudnych chwilach. Weronika ciepło wspomina pobyt w internacie – drugim prawdziwym domu.

     Po raz ostatni na szkolnej scenie wystąpiły uczennice klas maturalnych w pożegnalnym koncercie „Odpływamy do nowych portów”, który poprowadzili Karolina Lipska i Tomasz Barcikowski z klasy III TŻiUG. Dedykacjom muzycznym towarzyszyły słowa podziękowań Dyrekcji Szkoły, nauczycielom, pracownikom szkoły, wychowawcom, rodzicom i młodszym koleżankom i kolegom. Usłyszeliśmy „Niech żyje bal” w wykonaniu Anny Kopyść i Anny Olewnik, „Biegnij przed siebie” w interpretacji Karoliny Kamińskiej, utwór „For you” zaprezentowany przez Brygidę Osiecką. Joanna Bernacka zaś porwała publiczność utworem „Nie płacz Ewka”. Ostatnim akcentem koncertu było wręczenie kwiatów Dyrekcji Szkoły i nauczycielom przez przedstawicieli klas maturalnych.

    Instruktorka szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Karolewo” pani Katarzyna Rejent podziękowała odchodzącym ze szkoły tancerzom: Tomaszowi Chmieleńskiemu i Tomaszowi Bartoszewskiemu, którzy po raz ostatni zatańczyli polkę hasaną. Otrzymali również pamiątkowe statuetki i koszulki z logo szkoły i zdjęciem zespołu.

     Uczniowie klas III TW/TR, III TŻiUG, II TMRiA/TR i I A TMRiA przygotowali widowisko satyryczno – poetyckie „Co Was spotkać może w przyszłości”. Może kolejka do GOPS-u, może emigracja, a może wielka miłość. Na zakończenie usłyszeliśmy piosenkę w wykonaniu Przemysława Kłysa z I A TMRiA z optymistycznym przesłaniem: Zawsze o nią pytaj siebie, pytaj o nadzieję.

   Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali: pani Natalia Bielińska (dekoracja, kostiumy), pani Marzena Cogiel (scenariusz i reżyseria przedstawienia), pani Katarzyna Dziębowska (konferansjerka), pani Małgorzata Hrycenko (vocal), pan Grzegorz Kociński (nagłośnienie), pan Czesław Skowyrko (scena).

    Wykształcenie jest tym, co pozostaje… To zapowiedź najważniejszego momentu uroczystości – wręczenia wyróżnień i świadectw ukończenia szkoły – ukoronowania czteroletniej pracy. Na scenę zaproszone zostały uczennice, które uzyskały najwyższą średnią ocen i otrzymały świadectwa z wyróżnieniem:

     Weronika Deryło, Ewa Tylus, Kornelia Czarniecka.

     Maturzyści wyróżnieni za najlepsze wyniki w nauce, zaangażowani w życie szkoły, wysoką frekwencję to:

z klasy IV TW/AK – Joanna Bernacka, Anna Brożko, Katarzyna Czuczko, Anna Kopyść, Anna Olewnik, Kinga Pielach, Magdalena Seges, Łukasz Witek;

z klasy IV A TMR – Bartłomiej Borowski, Marek Butrym, Adam Gnatkowski, Michał Kołodziejczyk, Filip Kuchciński, Kamil Kuczewski, Tomasz Nalewajko, Kamil Pawłowski, Karol Pompetzki;

z klasy IV B TMR – Tomasz Chmieleński, Julian Dzadz, Gracjan Jończyk, Mikołaj Kowalczyk, Adam Maryńczak, Mateusz Turek;

z klasy IV A TŻiUG – Weronika Baran, Karolina Bobkowska, Kornelia Czarniecka, Karolina Czeczko, Martyna Kręciewska, Ewa Tylus, Kacper Wątora;

z klasy IVB TŻiUG – Aleksandra Butnicka, Klaudia Całuch, Weronika Deryło, Jakub Jaross, Karolina Kamińska, Tomasz Kudelski, Brygida Osiecka, Milena Obolewicz.

     W wychowaniu chodzi o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem … Słowa Jana Pawła II stanowiły motto na dyplomach uznania dla wychowawców. Dyrektor podziękował za cztery lata owocnej pracy wychowawczej.

   Rodzicom wyróżnionych uczniów wręczono listy gratulacyjne. Otrzymali je rodzice Mateusza Turka, Bartłomieja Borowskiego, Adama Gnatkowskiego, Kamila Kuczewskiego, Damiana Maruszczaka, Karoliny Czeczko, Kornelii Czarnieckiej, Ewy Tylus, Weroniki Deryło, Gracjana Jończyka, Tomasza Chmieleńskiego.

    Na scenie zaprezentowała się również Karolewska Scena Tańca pod kierunkiem pani Doroty Kuchcińskiej z pokazem zumby, w którym ostatni raz pokazały swoje umiejętności tegoroczne maturzystki.

     Przewodnicząca Rady Szkoły pani Anna Suszyńska – Tytko podziękowała za współpracę rodzicom: pani Ewie Całuch i panu Janowi Piskorzowi, uczniom: Weronice Deryło, Karolinie Czeczko, Tomaszowi Chmieleńskiemu i Gracjanowi Jończykowi.

     Wśród maturzystów znaleźli się również wyróżniający się sportowcy. Pan Krzysztof Kania docenił wysiłek i sukcesy swoich zapaśników: Kamili Czerwińskiej, Adama Gnatkowskiego i Karola Pompetzkiego. Otrzymali dyplomy i pamiątkowe statuetki.

     Pan Jacek Dziemańczyk i pan Cezary Tyszka ogłosili wyniki Mistrzostw Szkoły w Halowej Piłce Nożnej. Złoty medal wywalczyła klasa I BS I w zawodzie mechanik i operator maszyn i pojazdów rolniczych, srebrny medal otrzymali absolwenci – klasa IV A TMR, a medal brązowy klasa II TMR i A/ TR.

      Pani Małgorzata Sokołowska uhonorowała wolontariuszy WOŚP i Honorowych Dawców Krwi.

     W imieniu społeczności uczniowskiej zabrała głos przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Klaudia Czeczeniuk. Podkreśliła wartość szkolnej przyjaźni i życzyła absolwentom spełnienia marzeń. Przedstawiciele klas III i SU wręczyli maturzystom upominki na szczęście oraz specjalne wydanie gazetki „Szkolne Newsy” z muzyczną dedykacją „Nie patrzę w dół” w wykonaniu duetu: Karolina Kamińska – absolwentka i pierwszoklasista Patryk Dąbrowski.

      Na zakończenie zabrzmiał ostatni szkolny dzwonek!

      Drodzy Absolwenci, niech zawsze w Waszym życiu obecne będą wiara, nadzieja i miłość bez względu na to, po jakim morzu będzie Wam dane żeglować.

Marzena Cogiel

Foto: Stella Stukanowa

Dodaj komentarz

Skip to content