eWniosek Plus

Co mają wspólnego uczniowie ZSCKR w Karolewie i ARiMR? Bardzo dużo!

Młodzież z naszej szkoły mogła się o tym przekonać na spotkaniu z przedstawicielami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Prawie 70 osób wzięło udział 28 marca 2018 roku w szkoleniu, które zostało zorganizowane przy współpracy pani Lucyny Olszewskiej – wicedyrektor ZSCKR w Karolewie oraz pana Tomasza Komorowskiego – kierownika biura powiatowego ARiMR w Kętrzynie.

Spotkanie otworzył pan Zbigniew Bodnar – kierownik szkolenia praktycznego, a nad całością czuwała pani Karolina Janowicz – nauczyciel przedmiotów rolniczych.

100 tysięcy złotych na start? To możliwe!

Kończysz szkołę, zdajesz egzaminy zawodowe, maturę… I co dalej? Jedni przejmują gospodarstwa rolne po rodzicach, drudzy rozpoczynają studia, a jeszcze inni idą w świat za pracą… Są też tacy, którzy mają własny pomysł na biznes, jednak – najprościej w świecie – nie mają na to pieniędzy. I tu z pomocą może przyjść nam Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Doktor Marcin Kazimierczuk, wicedyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie, przybliżył uczniom ZSCKR w Karolewie jedno z poddziałań, które realizowane jest w ramach PROW 2014-2020, a mianowicie Poddziałanie 6.2: Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Dzięki panu doktorowi młodzież mogła dowiedzieć się jakie warunki należy spełniać, aby zakwalifikować się do programu oraz na co można przeznaczyć pozyskane pieniądze.

Co to jest eWniosek Plus i jak go wypełnić?

Druga część spotkania poświęcona była wnioskom o dopłaty obszarowe składanym przez internet. Swoją wiedzą na ten temat podzielił się pan Krzysztof Komornicki z oddziału regionalnego ARiMR w Olsztynie, który jest specjalistą w tym zakresie. Krok po kroku pokazał on naszym uczniom jak założyć konto do e-Wniosku oraz jak wypełnić jego poszczególne elementy.
Poprzez to, że Polska stała się krajem członkowskim Unii Europejskiej, polscy rolnicy uzyskali możliwość dopłat obszarowych do ziemi, którą uprawiają. Do tej pory wnioski o dopłaty obszarowe beneficjenci mogli składać w formie papierowej w biurach powiatowych ARiMR. Od tego roku wymagane jest składanie wniosków jedynie przez Internet, dlatego tak ważne jest, aby przyszli rolnicy, jak również dzieci gospodarzy umieli sprawnie wypełniać Wnioski Plus.

Więcej informacji dot. składania eWniosków Plus na stronie internetowej www.arimr.gov.pl.

Karolina Janowicz

Dodaj komentarz

Skip to content