Zimowy wieczór poezji miłosnej w internacie.

„Jeżeli człowiek rozgląda się uważnie, to znajduje swoje szczęście.

Bowiem choć ono jest ślepe, to nie jest niewidome”

Takim hasłem, 22 lutego, rozpoczęliśmy „Zimowy wieczór poezji miłosnej”. Ideą tego wieczoru było pokazanie piękna polskiego języka w poezji i piosence. Staraliśmy się prezentować mniej znane wiersze bardzo znanych i cenionych poetów.

Recytatorzy – Joasia Bernacka i Paweł Siegel – prezentowali wiersze Franciszka Karpińskiego, Zygmunta Krasińskiego, Adama Asnyka. Karolina Czeczko i Hubert Wrona przedstawili fragment dialogu Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej z „Lalki” Bolesława Prusa. Sentymentalne spotkanie Laury i Filona, opisane przez Franciszka Karpińskiego, ukazane zostało przez Joasię Bernacką i Damiana Kulbackiego. Kacper Birbach przeczytał fragment powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni”, opisujący miłość Tomasza Judyma do Joasi Podborskiej.

Między czytanymi wierszami pojawiały się miłe dla ucha piosenki Marka Grechuty, Anny Marii Jopek, Michała Żebrowskiego i Zbigniewa Zamachowskiego. Wędrówkę przez epoki literackie, śledząc motyw miłości, zakończyli Karolina Czeczko i Radek Chudyński sceną IX z Aktu I, z dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” – miłość Pana Młodego /Lucjana Rydla/ do Panny Młodej /Jadwigi Mikołajczykówny.

Był to niezwykle przyjemny i wzruszający wieczór. Dziękuję w imieniu swoim i członków zespołu Adamowi Rybitwie za sesję zdjęciową oraz wszystkim biorącym udział w tym przedsięwzięciu.

Eleonora Bronakowska

Dodaj komentarz

Skip to content