Scenariusz zajęć
miejsce: ZSCKR w Karolewie
data: – 23 luty 2018 r. 5 godz. lekcyjnych
klasa: I PT – technik żywienia i usług gastronomicznych
liczba uczniów – grupa 6 osobowa
nauczyciel: Wioletta Ławrywianiec
przedmiot: zajęcia praktyczne- technologia gastronomiczna
temat: Mleko kwaśne jako surowiec do potraw i deserów: chłodniki owocowe, warzywne,
napoje owocowe
Cel ogólny: Sporządzanie potraw i deserów na bazie mleka kwaśnego
- Cele zajęć – uczeń:
- wyjaśnia czym charakteryzuje się mleko kwaśne
- wymienia jakie napoje i potrawy można sporządzać na bazie mleka kwaśnego
- omawia jak należy sporządzać potrawy, które będą wykonywane na zajęciach oraz jakie zasady bhp muszą być zachowane podczas pracy w pracowni
- przygotowuje stanowisko pracy, dobiera właściwy sprzęt
- wykonuje potrawy zgodnie z recepturą oraz podaje w odpowiednich naczyniach
- dokonuje oceny organoleptycznej zgodnie z zasadami
- omawia poszczególne etapy pracy oraz wskazuje na momenty trudne podczas pracy
- dokonuje oceny wykonanej przez siebie potrawy oraz swojej pracy podczas zajęć
- Formy pracy stosowane na zajęciach: praca w grupach, wykonanie ćwiczenia.
III. Metody stosowane na zajęciach: elementy metody podającej, praktyczne- zajęcia praktyczne.
- Środki dydaktyczne: Karty pracy- receptury sporządzania potraw, surowce do sporządzania potraw, sprzęt do produkcji i zastawa stołowa
- Literatura:
- Konarzewska M., Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem cz. 1
- Szlosek F. Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Etap zajęć oraz czas | Czynności nauczyciela | Czynności uczniów | Materiały,
środki dydakt. |
Uwagi |
Czynności organiza-cyjne
3 min
|
– przywitanie wszystkich uczestników,
– sprawdzenie obecności,
|
– przywitanie się
– sprawdzenie przygotowania uczniów do zajęć |
||
Instruktaż wstępny
3 min |
– przedstawienie tematu lekcji,
– określenie celów lekcji, – przedstawienie formy pracy na zajęciach, – przypomnienie o zasadach bhp podczas pracy,
|
– zapisanie tematu lekcji,
– omówienie potraw i napojów z mleka kwaśnego |
Podręczniki
Zeszyty |
|
Przydział zadań szkolenio-wych
10 min |
– podział grupy do poszczególnych zadań
– rozdanie kart pracy, – omówienie sporządzania zadań praktycznych wraz z zachowaniem zasad bhp – omówienie sposobu podawania potraw |
– losowanie miejsc do pracy w podgrupach,
– zapoznanie się zadaniami do wykonania ćwiczenia, – zapoznanie się z materiałami do pracy |
– karty pracy,
– surowce do wykonania potraw – sprzęt |
|
Instruktaż bieżący
Praca w grupach
|
– obserwacja pracy uczniów w poszczególnych grupach oraz udzielanie wskazówek,
– pilnowanie czasu przewidzianego na realizację zadań,
|
– wykonanie poszczególnych zadań
– konsultacje z nauczycielem w sytuacjach trudnych dla ucznia
|
– karty pracy,
– surowce do wykonania potraw – sprzęt |
Nauczy- ciel wspiera, kierunku- je prace, radzi, pomaga
|
Ocena zadań szkolenio-wych
20 min. |
– sprawdzenie przygotowania uczniów do omówienia oraz degustacji zadań,
|
– potwierdzają przygotowanie do omawiania zadań,
– omawiają poszczególne zadania oraz degustują sporządzone potrawy |
– karty pracy,
– wykonane i podane potrawy |
|
Prace organizacyjno-porządkowe
10 min. |
– polecenie uczniom uporządkowanie stanowisk pracy | – porządkowanie stanowisk pracy |
|
|
Instruktaż końcowy
5 min. |
– omówienie pracy uczniów w grupach,
– ocena nabytych umiejętności – prośba do uczniów o określenie, co podobało się w zajęciach a co można byłoby zmienić lub pominąć, – podsumowanie przebiegu zajęć oraz odniesienie się do założonych celów lekcji, – zadanie pracy domowej celem utrwalenia wiadomości na zajęciach,
|
– uczniowie słuchają jak zostali ocenieni oraz po wysłuchaniu nauczyciela wskazują co stanowiło dla nich największą trudność,
– wypowiedzi uczniów czego się nauczyli na zajęciach, co im się podobało oraz co można byłoby zmienić, – uczniowie zapisują pracę domową, która zostanie sprawdzony na następnych zajęciach,
|
|
Spra-wdzić pracę domową na kolejnych zajęciach
|
Zakończe-nie zajęć |
Podziękowanie wszystkim za udział w lekcji oraz pożegnanie uczestników.
|
|
|
Załączniki: