KOCHAJ, SZANUJ, NIE KRZYWDŹ, NIE BIJ…

01 grudnia uczniowie z klas pierwszych i drugich po raz kolejny włączyli się w Ogólnoświatową Kampanię ”Biała Wstążka”, którą, pod patronatem burmistrza miasta Kętrzyna, szósty raz zorganizował samorząd lokalny wraz z organizacjami pozarządowymi.

Kampania jest sprzeciwem stosowania przemocy wobec kobiet. Zorganizowana w 1991 roku po raz pierwszy przez kanadyjskich mężczyzn, stała się odpowiedzią na tragedię, która miała miejsce 28 lat temu, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił podając za powód, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Obecnie również nie brakuje aktów przemocy, przypadków znęcania się fizycznego i psychicznego, których ofiarą padają szczególnie nieletnie dzieci i kobiety.

Głównym punktem akcji był tak zwany „Biały marsz” pod hasłem „Kochaj, szanuj, nie krzywdź, nie bij …” Młodzież szkolna oraz mieszkańcy Kętrzyna z transparentami i wpiętymi w odzież symbolicznymi białymi wstążkami przemaszerowali ulicami: Szpitalną, M.C. Skłodowskiej, Wojska Polskiego, Gen. W. Sikorskiego, Placem Piłsudskiego do kina „Gwiazda”, gdzie uczestniczyli w dalszej uroczystości, między innymi oglądali spektakl profilaktyczny „Przystanek życie” wystawiony przez młodzież gimnazjalną pod kierunkiem pani Katarzyny Bronakowskiej.

Białe wstążki wpięte w odzież uczestników marszu były symbolem nie tylko sprzeciwu wobec przemocy, ale także osobistym zobowiązaniem, że nigdy nie będzie się stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet, która jest nadal aktualnym i niechlubnym problemem współczesnego społeczeństwa.

Małgorzata Sokołowska

Dodaj komentarz

Skip to content