Warsztaty tańca żydowskiego – projekt „Polin, czyli jaki był kętrzyński Żyd?”

Uczniowie naszej szkoły czynnie włączyli się w realizację projektu „Polin, czyli jaki był kętrzyński Żyd?” realizowanego przez Powiatowy Dom Kultury w Kętrzynie „Czerwony Tulipan”. Był to cykl imprez kulturowo – edukacyjnych, o których już informowaliśmy na stronie naszej szkoły.

Zwieńczeniem projektu, w dniach 07 – 08 listopada, były warsztaty tańca żydowskiego połączone ze wspólnym muzykowaniem i tańcem. Udział w warsztatach wzięła pani Katarzyna Rejent z Zespołem Pieśni i Tańca Karolewo w składzie: Tomasz Chmieleński – IV BBT, Tomasz Bartoszewski – IV BAT, Magdalena Wons – III HTL Maria Emilia Hałabuda, Wiktoria Jackiewicz, Wiktoria Kotara – II HTL, Wiktoria Gut, Weronika Górska, Patryk Dąbrowski – I LTH. Zajęcia prowadziła pani Dorota Herok – choreograf zespołu tańca żydowskiego „Klezmer” w Cieszynie. Tancerze z naszej szkoły pokazali prawdziwy kunszt ucząc się dziewięciu tańców w czasie dwóch dni. Swoje umiejętności mogli zaprezentować 08 listopada na spotkaniu podczas uroczystego zakończenia projektu, na którym nie mogło zabraknąć pana dyrektora Jana Mickiewicza i partnera projektu pani Joanny Cieleszyńskiej. Nasi uczniowie, pięknie się prezentujący, zatańczyli cztery tańce żydowskie: Hava Nagila, Kadosh – taniec modlitwa, oddający chwałę Bogu, taniec weselny i Hora Chedera – taniec w kręgu.

Po wspaniałych tańcach, prezentacji wystawy historycznej poświęconej kętrzyńskim Żydom przez historyka pana Tadeusza Korowaja, mieliśmy możliwość posmakowania tradycyjnych potraw żydowskich przygotowanych przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kętrzynie. Było to wspaniałe podsumowanie projektu, dające możliwość przybliżenia kultury, historii i religii Żydów w naszym regionie.

Joanna Cieleszyńska.

Dodaj komentarz

Skip to content