„ODKRYJ SWÓJ POTENCJAŁ ZAWODOWY”

18 października w ramach IX edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod tytułem „Odkryj swój potencjał zawodowy” gościli w naszej szkole doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy oraz Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Kętrzynie.

Na spotkaniu obecni byli uczniowie z siedmiu klas trzecich i czwartych Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, ogółem 134 osoby. Pan Łukasz Żebrowski mówił o kompetencjach takich, jak wiedza, postawa i umiejętności rozumiane jako kompetencje miękkie, których znaczenie przy wyborze zawodu jest bardzo istotne. Często to one decydują o tym, czy lubimy swój zawód i wykonujemy go z pasją. Mówiąc o kompetencjach miękkich należy znać własną osobowość, a więc temperament oraz indywidualne cechy charakteru.

Według teorii wielorakiej inteligencji Howarda Gardnera należy pamiętać, że każdy z nas posiada jakieś zdolności, które warto poznać i je wykorzystać w życiu, a także aktywności zawodowej. Znaczącymi umiejętnościami w budowaniu własnej kariery zawodowej są: komunikatywność, dynamiczność, elastyczność, umiejętność zarządzania czasem, odporność na stres, zaangażowanie w pracy, kreatywność, samodzielność oraz umiejętność pracy w grupie. Warto dokonać analizy samego siebie, aby odpowiedzieć na pytanie, jakie umiejętności i kompetencje miękkie posiadam i w jaki sposób mogę je wykorzystać.

Doradca w oparciu o film, wykład i przykłady z życia, uświadomił młodzieży, że obok umiejętności twardych, zdobywanych w trakcie edukacji, bardzo ważne jest kształtowanie w sobie umiejętności miękkich. 

Dodaj komentarz

Skip to content