XVII Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Po Warmińsko-Mazurskiej Ziemi”

Wystawa Rękodzieła Artystycznego to coroczne przedsięwzięcie, które umożliwia twórcom nieprofesjonalnym prezentację swoich dzieł.

Wystawa ma na celu podtrzymanie tradycji rękodzieła artystycznego, wspieranie i kontynuację twórczości artystycznej oraz prezentację mieszkańcom oraz gościom współczesnej sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego.  W tym roku wystawę wzbogacą prace uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie. Młodzi architekci krajobrazu z klas: IV HTL, II LTH i I LTH wykonali prace związane z regionem Warmii i Mazur.

Otwarcie XVII Regionalnej Wystawy Rękodzieła Artystycznego „Po Warmińsko-Mazurskiej Ziemi” odbędzie się 12 października o godz. 17.00 w Kętrzyńskim Centrum Kultury, ul. Sikorskiego 24A, Galeria II piętro.

KLASA IV HTL „Mazurskie wesele”

Jak pisał Wyspiański w swoim dziele: „Trza być w butach na weselu”, uczniowie klasy IV Technikum Architektury Krajobrazu zadbali o to, aby panna młoda na mazurskim weselu wyglądała wyjątkowo pięknie. Aplikacje wykonane z filcu zdobią białą suknię i podkreślają ludowy charakter stroju. Wianek wykonany z  wikliny, bluszczu, dzikiej róży i rozchodnika jest nawiązaniem do bogactw naturalnych, kojarzonych z rejonem Warmii i Mazur.

 

KLASA II LTH „Skarbnica”

Drewniana skrzynia do przechowywania przedmiotów, wzorowana na ludowych skrzyniach posagowych. Ornament został zaczerpnięty z haftu dekorującego warmińskie czepki. Niebiesko-zielony kolor skrzyni nawiązuje do największych bogactw naturalnych mazurskiego regionu: lasów i jezior. Akcenty kolorystyczne, żółte i czerwone, kojarzą się bezsprzecznie z kulturą ludową – wesołą i wyrazistą. Pracę wykonała klasa II Technikum Architektury Krajobrazu, która utożsamiając się ze swoją szkołą na wieku skrzyni umieściła jej logo – Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie – jednej z niewielu w regionie szkół posiadających tradycje rolnicze.

 

KLASA I LTH „Mazurskie cztery pory roku”

Kompozycja wykonana z naturalnych materiałów: drewno, wiklina, mech oraz tych kojarzonych ze sztuką ludową m.in. bibuła – z której wykonuje się tradycyjne ludowe wycinanki oraz dekoracyjne „pająki”. Kompozycja przedstawia wiejskie życie na mazurach ujęte w ramy czterech pór roku: wiosnę, lato, jesień i zimę.  Postacie baby i chłopa  tzw. „motanki” wzorowane na słowiańskich lalkach-amuletach, wykonane zostały z dbałością o charakterystyczne elementy mazurskiego stroju ludowego.

Opiekunem uczniów w trakcie wykonywania prac była pani Natalia Bielińska, nauczyciel przedmiotów zawodowych  w Technikum Architektury Krajobrazu. 

Dodaj komentarz

Skip to content