70-lecie ZSCKR w Karolewie

„Lubię wracać w strony, które znam, 
Po wspomnienia zostawione tam, 
By się przejrzeć w nich, odnaleźć w nich 
Choćby nikły cień, pierwszych serca drżeń, 
Kilka nut i kilka wierszy z czasów, 
Gdy kochałaś pierwszy raz…”

sł. W. Młynarski, wyk. Zbigniew Wodecki

 

2 czerwca 2017 roku  Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. gen. Franciszka Kamińskiego  obchodził  Jubileusz 70-lecia połączony ze zjazdem absolwentów wszystkich roczników. Ten dzień stał się  miejscem wspólnego spotkania po latach, przeżywania od nowa wydarzeń i chwil sprzed lat – sentymentalną podróżą do przeszłości…

Na uroczystości Jubileuszu 70-lecia szkoły  przybyli znamienici goście m.in.:

-Pan Jerzy Wojciech Małecki -Poseł Rzeczypospolitej Polskiej,

-Pan Robert Jakubik- Zastępca Dyrektora ds. Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

-Pan Artur Chojecki-Wojewoda Warmińsko-Mazurski,

-Pan Ryszard Kawczyński- Radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, emerytowany dyrektor szkoły w Karolewie,

-Pan Paweł Bobrowski- Wójt Gminy Kętrzyn,

 -Pan Michał Krasiński- Wicestarosta Powiatu Kętrzyńskiego,

-Pani Ewa Izdebska-Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie,

 oraz  absolwenci szkoły, nauczyciele, pracownicy i dyrektorzy szkoły będący na emeryturze, kadra pedagogiczna, administracja i obsługa, rodzice, uczniowie, sympatycy i przyjaciele szkoły. 

„Wspomnienia są kartą historii i stanowią skarbnicę przeszłości głęboko zakorzenionej w sercach i pamięci ludzkiej..”

Uroczystości jubileuszowe szkoły rozpoczęto mszą świętą w  Kościele św. Stanisława Kostki w Karolewie. Podczas homilii proboszcz parafii  dr kanonik Kazimierz Żuchowski podkreślił wartość autorytetów i ich wpływ na kształtowanie zachowań oraz światopoglądu młodzieży. Należy nadmienić, że oprawa uroczystości liturgicznych została przygotowana przez nauczycieli katechetów i uczniów szkoły. Następnie w  korowodzie „sztafety pokoleń” uczestnicy jubileuszu przeszli przez Karolewo. W refleksji i zadumie  złożono  kwiaty pod Pomnikiem Łączności Pokoleń.

 

„70 lat w życiu człowieka to niekiedy całe życie, 70 lat w życiu szkoły to młodość wielu pokoleń.”

 

 Rozpoczęcie apelu miało uroczysty charakter. Nad wprowadzeniem sztandarów i odśpiewaniem hymnu narodowego przez męski chór uczniów czuwał Mistrz ceremonii pan Andrzej Sienkiewicz. Konferansjerzy uroczystości : pani Magda Jurkiewicz-nauczycielka języka polskiego i Stefan Piekarski- uczeń klasy I Technikum Mechanizacji Rolnictwa zaprosili szanownych gości na sentymentalną podróż w czasie. Wspomnienia z lat szkolnych, bogate w przeżycia i chwytające „za serce”, których fragmentami posłużyli się  prowadzący nadesłali: pan Stanisława Dublanka, pan Zenon Zduńczyk, pan Roman Kamień, pan Wiesław Pieńczykowski, pan Sławomir Fenik.

Obchody 70-lecia szkoły uwieczniono zdjęciami „Galerią na schodach” w głównym budynku szkoły oraz prezentacją multimedialną przygotowaną przez panią Janinę Fąderską. Dobór zdjęć, cytaty i muzyka interpretująca zdarzenia minionych lat sprawiły, że prezentacja wśród uczestników wywołała wspomnienia, wzruszyła, dostarczyła wrażeń a  na sali pobrzmiewały westchnienia, okrzyki radości oraz oklaski. To w Karolewie wiele pokoleń uczniów zdobywało wiedzę i umiejętności związane z wykonywaniem zawodu, tutaj kolejne roczniki absolwentów zdawały egzamin dojrzałości, egzamin maturalny i egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Było tak od 70 lat i jest do dziś. Jednak przypomnienie ludzi i zdarzeń, które stworzyły historię szkoły dało możliwość porównania,  jak wiele się zmieniło jak zmienił się sposób życia, myślenia, pracy.

W istnieniu Karolewskiej szkoły nieocenioną rolę pełnili zawsze dyrektorzy. Od września 2016 roku funkcję  dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego pełni pan Jan Mickiewicz. W swoim wystąpieniu, po powitaniu gości, pan Dyrektor szkoły wyraził radość i wdzięczność tym, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i wzięli udział w jubileuszu. Dyrektor szkoły skierował słowa podziękowania do tych,  którzy tworzyli 70- letni dorobek tej szkoły, kreowali pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym, osiągali sukcesy dydaktyczno-wychowawcze. To praca i zasługi  byłych dyrektorów, nauczycieli, wychowawców, księży i  katechetów, którzy  zaangażowaniem, postawą i talentem pedagogicznym utorowali drogę sukcesów uczniów i placówki, jest podstawą Karolewskiej szkoły od 1947 roku. Następnie wręczono podziękowania i uhonorowano przedstawicieli władz i instytucji , które od lat współpracują ze szkołą w Karolewie, wspierają i promują edukację w zawodach rolniczych.

 

„Na skrzydłach marzeń…”

 

Uczestnicy obchodów mieli możliwość obejrzenia występów tanecznych uczniów, którzy rozsławiają imię szkoły a jednocześnie kontynują tradycję. Zespół Pieśni i Tańca „Karolewo” pod kierunkiem instruktorki  pani Katarzyny Rejent, przygotował program taneczno- wokalny, zachwycił świeżością i oryginalnością wykonań ludowych tańców. Natomiast nowoczesny styl tańca wraz z akrobacjami przedstawił z zespołem Tomasz Kudelski uczeń klasy trzeciej Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

Miłym akcentem wieńczącym symbolicznie pracę na rzecz edukacji, było uhonorowanie medalami KEN „I stopnia za długoletnią  służbę „nauczycieli: Zbigniewa Bodnara, Eleonory Bronakowskiej, Genowefy Jasionek, Lucyny Olszewskiej, Małgorzaty Sokołowskiej, Anny Suszyńskiej -Tytko, Joanny Szwark, Ewy Weredy.

Odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa ” otrzymali: Joanna Cieleszyńska, Halina Cieszyńska, Zygmunt Dados, Katarzyna Dziębowska, Jadwiga Łukasik, Barbara Mazurowska, Małgorzata Nowińska, Kazimierz Patecki, Irena Skóra, Edward Szypulski, Marta Śniadowska. Odznaczeniem ” Zasłużony dla NSZZ Solidarność” wyróżniono: Małgorzatę Nowińską oraz Jana Mickiewicza.

Po gratulacjach  i życzeniach, uczestnicy święta szkoły  wysłuchali koncertu Łukasza Majewskiego -artysty i muzyka „parającego się piosenka literacką”. Miłym akcentem kończącym oficjalne obchody jubileuszu 70-lecia było spotkanie wszystkich zaproszonych gości oraz absolwentów na uroczystym obiedzie.

W atmosferze wspomnień , wśród wielu wzruszeń i przyjacielskich rozmów trwały także spotkania roczników w klasach oraz zwiedzanie szkoły przez gości. Wieczorem odbył się bal jubileuszowy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania i realizację i obchodów 70-lecia ZSCKR im. gen. Franciszka Kamińskiego w Karolewie. Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, wspomnień z planami. 
Zjazd był doskonałą okazją nie tylko do spotkania po latach i integracji absolwentów, a także do refleksji nad historią szkoły i szansami  jej rozwoju. 

 

FILMY

ZDJĘCIA DO POBRANIA

FOTO: Stella Stukanowa

Dodaj komentarz

Skip to content