VI OGÓLNOPOLSKI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS KULINARNY „SMAKI WSI”

Dnia 19 maja 2017 roku odbyła się VI edycja Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Kulinarnego „Smaki wsi”. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: „Desery z wiejskiej chaty”.

Patronat nad imprezą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Nagrody dla uczestników sponsorowali :

 • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

 • Wojewoda Warmińsko- Mazurskiego,

 • Starosta Powiatu Kętrzyńskiego,

 • Wójt Gminy Kętrzyn,

 • Agencja Rynku Rolnego,

 • Warmińsko- Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego,

 • Warmińsko- Mazurska Izba Rolnicza,

 • Firma „Debic”

 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku.

Patronat medialny nad imprezą objęły:

 • TVP3 Olsztyn,

 • „Gazeta w Kętrzynie”,

 • Gazeta „Nasze Miasto Kętrzyn”

 • Kętrzyńska Telewizja Kablowa

 • Radio „Barcja”

W obecnej edycji konkursu wzięły udział 24 drużyny z 20 szkół z całej Polski ( ZSCKR Potoczek, ZSCKR Brzostowo, ZSCKR Gołotczyzna, ZSCKR Dobrocin, ZSCKR Nakło Śląskie, ZS Ełk, ZSAiO Swarożyn ( od stycznia w wykazie szkół prowadzonych przez MRiRW), ZSCKR Rudka, ZS Szczytno, ZSCKR Golądkowo, ZSCKR Stary Brześć, ZSCKR Suwałki, ZS Olsztyn, ZS Mrągowo, ZS Elbląg, ZSCKR Kowal, ZSCKR Studzieniec, ZSCKR Bonin, ZSCKR Nowosielce, ZSCKR Karolewo).

Młodzież przygotowała przeróżne desery, często charakterystyczne dla regionu, z którego pochodzą. Dla przykładu drużyna z Suwałk przygotowała babkę gotowaną, a drużyna z Dobrocina śliwy po magnacku. Każda potrawa była pięknie podana. Wykonawcy bardzo ciekawie o niej opowiadali, a przy tym pięknie prezentowali się ubrani w stroje związane z regionem lub gastronomią.

I miejsce i złotą patelnię zdobyła drużyna z ZSCKR w Starym Brześciu za deser „Słodka pokusa” , czyli jabłka pieczone z nadzieniem bakaliowym, posypane kruszonką.

II miejsce i srebrną patelnię zdobyła drużyna z ZSCKR w Gołotczyźnie za deser „Kozy z syropem z mniszka lekarskiego”, czyli placki z buraka cukrowego z syropem.

III miejsce i brązową patelnię zdobyła drużyna z ZSCKR w Kowalu za deser „Dwie wariacje na temat miodownika spod Kowala”, czyli tartaletki z ciasta miodowego z kremem z kaszy manny i musem truskawkowym.

Obok statuetek patelni zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymali dyplomy i także nagrody rzeczowe.

Jak zwykle zmaganiom konkursowym towarzyszyło spotkanie integracyjne. Uczestnicy mogli zwiedzić twierdzę Boyen w Giżycku. Wstęp do tego obiektu ufundował Dyrektor ZSCKR w Karolewie Pan Jan Mickiewicz.

Konkurs przebiegał w przyjemnej atmosferze, a uczestnicy obiecali , że na pewno przyjadą na następną edycję. Serdecznie zapraszamy.

W tym miejscu należy się podziękować: jeszcze raz sponsorom, paniom uczącym w pionie gastronomicznym: Krystynie Szerszeń, Barbarze Degórskiej, Annie Suszyńskiej- Tytko, Małgorzacie Jankielewicz, pani kierownik Genowefie Jasionek wraz z pracownikami, pani Bożenie Popiel, panu Grzegorzowi Kocińskiemu, uczniom klasy I TŻiUG oraz Agacie Łysynkiewicz , Kamilowi Kruk , Weronice Deryło i Jakubowi Jaross z klasy IIIb TŻiUG , Ewie Tylus i Karolinie Bobkowskiej z klasy IIIa TŻiUG za obsługę w trakcie konkursu, Marcelinie Ludwiczak z klasy IIIa TŻiUG za wykonanie pięknych zdjęć, pani Jolancie Sznurkowskiej oraz uczniom Kindze Pielach, Lukaszowi Perżyło, Michałowi Kołodziejczykowi, Kamilowi Pawłowskiemu za przygotowanie dekoracji w internacie, pani Natalii Bielińskiej, pani Katarzynie Rejent, pani Grażynie Turzańskiej- Giebień, panu Adamowi Kosiorkowi oraz wszystkim tym, którzy pracowali przy organizacji tej imprezy i dzięki , którym mogła się ona odbyć i sprawnie przebiegać.

Anna Skrzypa Halina Szeląg

 

Dodaj komentarz

Skip to content