Wigilia 2016

„Ten szczególny dzień się budzi, niosąc ciepło w każdą sień

To dobroci dzień dla ludzi, tylko jeden w całym roku taki dzień….”

Tradycją szkolnej społeczności jest wspólne spotkanie na szkolnym apelu , by potem przeżywać spotkanie przy wigilijnym stole z wychowawcami, w gronie szkolnych koleżanek i kolegów.

Prowadzący uroczystość: Karolina Bobkowska i Paweł Ptak powitali Dyrektora Zespołu pana Jana Mickiewicza, wicedyrektorów, grono pedagogiczne oraz proboszcza Parafii Św. Stanisława Kostki w Karolewie księdza kanonika Kazimierza Żuchowskiego. Odczytano fragment dzieła H. Sienkiewicza „Quo vadis”, następnie w tematykę nadchodzących świąt wprowadziła wszystkich treść przedstawienia pod tytułem „Opowieść wigilijna”. Historia opowiada o samotnym skąpcu Scroogu, który jak każde święta Bożego Narodzenia miał zamiar spędzić w swym kantorze, gdyż uważał to za święto wymyślone przez szaleńców i głupców. Święta Bożego Narodzenia szczególnie nie traktował zbyt poważnie.

Celem autora jest pokazanie głębokiego doświadczenia i przemiany człowieka zachodzącej w czasie nocy wigilijnej. Uczniowie wcielili się świetnie w kreacje postaci i zagrali motywy inspirowane treścią powiastki.

Sceny, w których bohatera nawiedzają duchy, na tle tematycznie aranżowanej dekoracji, wywołały refleksję. Przerażony wizją samotnej śmierci, Scrooge pojmuje beznadziejność materialistycznego trybu życia i nastawienia do innych ludzi, staje się z powrotem szczodrym, serdecznym człowiekiem, jakim był w młodości. Nad przedstawieniem -reżyserią i doborem aktorów czuwała pani Nina Sawicka, której należą się słowa uznania i podziękowania za osiągnięty efekt i wykrzesanie z uczniów talentów i pasji scenicznych. Aktorzy biorący udział to: Michał Nowiński, Karolina Łukasik, Natalia Rajs, Gracjan Jończyk, Tomasz Chmieleński,

Klaudia Czeczeniuk, Michał Zieliński, Bartosz Olszewski, Julia Traczyk, Michał Klimowicz, Krzysiek Bartoszewicz, Magda Wons, Ola Syrzysko, Klaudia Krajewska.

Zgodnie z tradycją czytania Pisma Świętego przy wigilijnym stole, Szymon Sawicki z klasy II TMR odczytał fragment o przyjściu Jezusa na świat.

Kolejnym elementem uroczystości było poświęcenie opłatków przez ks. Kazimierza Żuchowskiego, które gospodarze klas symbolicznie przekazali na wigilie klasowe.

W kontekście Karolewiady, ale z tematyką bożonarodzeniową, Samorząd Uczniowski rozpoczął rywalizację między blokami kierunków. Konkurs na wystrój świąteczny był pierwszym, zaś na apelu każdy z bloków rywalizował na najlepiej wykonaną świąteczną kolędę. Jury w składzie: Dyrektor Zespołu- Jan Mickiewicz, Wicedyrektor – Zbigniew Bodnar, Wicedyrektor- Dariusz Chomka, Pedagog -Małgorzata Sokołowska, Kierownik internatu – Genowefa Jasionek, musiało ocenić najlepsze i najciekawsze wykonanie. Wszystkie prezentacje wzbudziły żywiołowe reakcje widowni. Słowa uznania należą się zaangażowanym wychowawcom i nauczycielom, którzy zechcieli przygotowywać i wspierać uczniów w prezentowaniu umiejętności wokalnych i aktorskich.

Dodaj komentarz

Skip to content