Andrzejki w internacie!

ANDRZEJKI wywodzą się z tradycji ludowej pielęgnowanej od dawnych czasów i przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten wieczór miał moc magiczną, wierzono, że Św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pannom i za sprawą znaków – wróżb podpowiada kiedy wyjdą za mąż, kim będzie przyszły wybranek, jak go znaleźć. Andrzejki obchodzimy co roku w nocy z 29.11. na 30.11, czyli w Wigilię dnia Św. Andrzeja.

To Święto znane od wieków w Polsce mające długą tradycję. Dawniej w wieczór andrzejkowy panny, które chciały jak najszybciej wyjść za mąż, wróżyły. Dziś to się zmieniło, a zabawy andrzejkowe skupiają i mężczyzn i kobiety. Jednak zwyczaj wróżenia pozostał, co więcej dawne wróżby odeszły w niepamięć, a na ich miejsce pojawiły się nowe.

Święty Andrzej Apostoł jest patronem Szkocji i to tam ostatni dzień końca listopada jest świętowany najhuczniej.

30 listopada 2016r. w Internacie „Kormoran” odbył się „Wieczór Andrzejkowy” zorganizowany przez wychowanków Gr. I pod opieką wychowawcy  Barbary Mazurowskiej.

Młodzież przygotowała skecz pt. „Wywiadówka” podczas ,którego wszyscy dobrze się bawili.

Po przedstawieniu młodzież rozpoczęła wróżby i przepowiednie : wróżenie przyszłości z kart, rzucanie pieniążkiem trafiając do miski, lanie wosku, wróżenie z serca, kto zostanie wybrankiem, wróżba „mowa kwiatów „ oraz wiele innych.

Następnie przy muzyce i słodkim poczęstunku , wychowankowie spędzili dalszą część wieczoru.

Składam serdeczne podziękowania wychowankom z Gr.I – I TMR mieszkającym w internacie za przygotowanie  uroczystości oraz przedstawienia .

Dziękuję Kindze Pielach, Karolinie Czeczko za prowadzenie wieczoru oraz Marcelinie Ludwiczak za uwiecznienie uroczystości na zdjęciach.

Barbara Mazurowska

Dodaj komentarz

Skip to content