NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„To, co po nas zostanie to ziemia, symbole i tradycja. Każdy naród w pochodzie ludzkości buduje swoje wartości, a my Polacy najbardziej znaczymy sobą dla innych…”

 

Celebrowanie obchodów Święta Niepodległości  to szczególne wydarzenie.

Społeczność szkoły ZSCKR w Karolewie 10 listopada 2016 r., wzięła udział w uroczystym apelu, który odbył się na hali sportowej. Montaż słowno- muzyczny pod kierunkiem nauczycieli; Pani  Joanny Cieleszyńskiej i Pani Marty Śniadowskiej,  przybliżył nastroje Polaków i pragnienie wolności noszone w sercach.

Na przestrzeni kilku pokoleń Polska nie istniała, ponieważ sąsiedzi -zaborcy-poprzysięgli uroczyście, że nazwę Polska wymażą z historycznych dokumentów. Nasza narodowa tragedia rozpoczęła się w  1772 roku, kiedy haniebny układ trzech mocarstw pozbawił Polaków ziemi i wolności. Kolejne powstania narodowe- listopadowe i styczniowe były czynami idei i oporu.

Spotęgowane pragnienie wolności ożyło 1 sierpnia 1914 roku, kiedy wybuchła  I wojna światowa.

Uczniowie odtworzyli nastroje chwili historycznej tamtych dni…

Apel rozpoczął się odczytaniem dzieła narodowego „Quo vadis”, którego fragment  tematyczny przygotowała Pani Janina Fąderska. Uczennica Dominika Kwiatkowska -wprowadziła odbiorców w historyczne, ale jakże uniwersalne czyny i działania ludzkie.

Narrator występu Paweł Ptak był przewodnikiem po dziejach naszego narodu.

Potrzeba udziału w wojnie związana była z Józefem Piłsudskim, człowiekiem który stanął na czele tworzonych oddziałów wojskowych. Z przekonaniem o nieugiętości i sile zabrzmiały ze sceny słowa: „Wybiła godzina rozstrzygająca.(…) Niesiemy całemu narodowi rozkucie kajdan, poszczególnym zaś warstwom warunki normalnego rozwoju…”.

Recytowane przez uczniów  utwory uświadomiły, jak wielka jest rola patriotyzmu walki i pracy, patriotyzmu „małych ojczyzn”który pozwolił odzyskać upragnione swobody i tożsamość Polaków, jaką  dzisiaj mamy.

Utwory: „Piechota” w wykonaniu Dominiki Kwiatkowskiej i „Pierwsza Brygada” zaśpiewana przez Angelikę Brzostek, wzruszyły i przywołały zadumę oraz  podziw dla siły „tamtych” Polaków. Naszym obowiązkiem jest dzisiaj  z kart historii poznawać niewolę i rozumieć prawa dziejów Ojczyzny, rozumieć determinację pokoleń i cenić wolność.

Oprawę uroczystości przygotował Mistrz Ceremoniału Szkoły Pan Andrzej Sienkiewicz, wystrój tematyczny sceny przygotowała Pani Eleonora Bronakowska. Udział w montażu artystycznym wzięli następujący uczniowie: Daria Jaworska i Adrian Litwinowicz- I FZ, Tomasz Bartoszewski-III A TMR, Tomasz Chmieleński-III B TMR, Damian Kulbacki-I TMR, Klaudia Krajewska, Dominika Kwiatkowska-IV MTH, Karolina Czeczko-III A TŻiUG, Magdalena Wons -II LTF.

Dodaj komentarz

Skip to content