„To, co po nas zostanie to ziemia, symbole i tradycja. Każdy naród w pochodzie ludzkości buduje swoje wartości, a my Polacy najbardziej znaczymy sobą dla innych…”
Celebrowanie obchodów Święta Niepodległości to szczególne wydarzenie.
Społeczność szkoły ZSCKR w Karolewie 10 listopada 2016 r., wzięła udział w uroczystym apelu, który odbył się na hali sportowej. Montaż słowno- muzyczny pod kierunkiem nauczycieli; Pani Joanny Cieleszyńskiej i Pani Marty Śniadowskiej, przybliżył nastroje Polaków i pragnienie wolności noszone w sercach.
Na przestrzeni kilku pokoleń Polska nie istniała, ponieważ sąsiedzi -zaborcy-poprzysięgli uroczyście, że nazwę Polska wymażą z historycznych dokumentów. Nasza narodowa tragedia rozpoczęła się w 1772 roku, kiedy haniebny układ trzech mocarstw pozbawił Polaków ziemi i wolności. Kolejne powstania narodowe- listopadowe i styczniowe były czynami idei i oporu.
Spotęgowane pragnienie wolności ożyło 1 sierpnia 1914 roku, kiedy wybuchła I wojna światowa.
Uczniowie odtworzyli nastroje chwili historycznej tamtych dni…
Apel rozpoczął się odczytaniem dzieła narodowego „Quo vadis”, którego fragment tematyczny przygotowała Pani Janina Fąderska. Uczennica Dominika Kwiatkowska -wprowadziła odbiorców w historyczne, ale jakże uniwersalne czyny i działania ludzkie.
Narrator występu Paweł Ptak był przewodnikiem po dziejach naszego narodu.
Potrzeba udziału w wojnie związana była z Józefem Piłsudskim, człowiekiem który stanął na czele tworzonych oddziałów wojskowych. Z przekonaniem o nieugiętości i sile zabrzmiały ze sceny słowa: „Wybiła godzina rozstrzygająca.(…) Niesiemy całemu narodowi rozkucie kajdan, poszczególnym zaś warstwom warunki normalnego rozwoju…”.
Recytowane przez uczniów utwory uświadomiły, jak wielka jest rola patriotyzmu walki i pracy, patriotyzmu „małych ojczyzn”, który pozwolił odzyskać upragnione swobody i tożsamość Polaków, jaką dzisiaj mamy.
Utwory: „Piechota” w wykonaniu Dominiki Kwiatkowskiej i „Pierwsza Brygada” zaśpiewana przez Angelikę Brzostek, wzruszyły i przywołały zadumę oraz podziw dla siły „tamtych” Polaków. Naszym obowiązkiem jest dzisiaj z kart historii poznawać niewolę i rozumieć prawa dziejów Ojczyzny, rozumieć determinację pokoleń i cenić wolność.
Oprawę uroczystości przygotował Mistrz Ceremoniału Szkoły Pan Andrzej Sienkiewicz, wystrój tematyczny sceny przygotowała Pani Eleonora Bronakowska. Udział w montażu artystycznym wzięli następujący uczniowie: Daria Jaworska i Adrian Litwinowicz- I FZ, Tomasz Bartoszewski-III A TMR, Tomasz Chmieleński-III B TMR, Damian Kulbacki-I TMR, Klaudia Krajewska, Dominika Kwiatkowska-IV MTH, Karolina Czeczko-III A TŻiUG, Magdalena Wons -II LTF.