Integracyjny spływ Krutynią

Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, wypływamy na szlak rzeki Krutyni, aby pozbierać nieczystości pozostawione przez turystów.

Taka forma realizacji akcji „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA” odbywa się w naszej szkole od prawie 20 lat. Oprócz kształtowania postaw społecznych, upowszechnia ona wśród młodzieży zainteresowanie regionem oraz aktywność fizyczną, z którą, niestety, nie jest najlepiej. Internet, złe nawyki żywieniowe, niechęć do aktywności ruchowej oraz częsty brak wzorców ze strony rodziców prowadzą do masowego upośledzenia sprawności fizycznej społeczeństwa. Skoro dla ogromnej rzeszy dzieci i młodzieży uprawianie klasycznych dyscyplin sportu jest uciążliwe i zniechęcające, to proponujmy im również takie, które kojarzymy z turystyką i rekreacją. Może będą dla nich ciekawszą alternatywą… Nie ważne jakie, ważne aby uaktywniały młodego człowieka i były początkiem jego przygody ze sportem. Zawsze warto próbować…

W tym roku pogoda wyjątkowo dopisała. Gdyby nie piękne, różnokolorowe liście na drzewach, można by sądzić, że to nie druga połowa września, a środek lata. Woda ciepła i zero wiatru. Sama przyjemność płynąć w takich warunkach, w gronie rówieśników. W tak miłej atmosferze zawiązały się liczne przyjaźnie. Integracja najmłodszych klas naszej szkoły była kolejnym celem wyprawy. Z pewnością się udała…

Sam spływ rozpoczął się na jeziorze od nauki sterowania kajakiem, gdyż niektórzy wsiedli do niego po raz pierwszy. Nie było najgorzej. Wszyscy cali i zdrowi dopłynęli do jazu pomiędzy jeziorem Krutyńskim i Mokrym. Tam, jak co roku, poświęciliśmy pół godziny na zbieranie zanieczyszczeń. Nie mieliśmy dużo pracy. Po przerwie powróciliśmy na szlak i bez przeszkód dotarliśmy do miejsca przeznaczenia –„Portu Rosocha”, gdzie czekało na nas ognisko i kiełbaski.

Było miło przyjemnie i bezpiecznie. Była urocza atmosfera i przecudne „okoliczności przyrody”. Na pewno dla wielu, tego typu imprezy są furtką do nowych form aktywności, a dla niektórych stają się życiową pasją.

Do zobaczenia na mazurskich szlakach…

Podziękowania dla organizatorów i opiekunów imprezy: pani Małgorzaty Sokołowskiej i Andrzeja Rzeczyckiego

Andrzej Sienkiewicz (też organizator)

Dodaj komentarz

Skip to content