V Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Smaki Wsi”

W dniach 13-14 maja 2016 roku odbyła się V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Smaki wsi”. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: „Zapomniane potrawy regionalne”. Patronat nad imprezą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, TVP3 Olsztyn i Wojewoda Warmińsko – Mazurski.

W obecnej edycji wzięło udział 25 drużyn. Młodzież przygotowała  potrawy, charakterystyczne dla regionu, z którego przyjechali. Dla przykładu drużyna z Nowego Targu przygotowała  caklę w miodzie z hałuskami, z Kowala pirzok z kapustą na occie, z Gołtczyzny pieróg klepiskowy.  Każda potrawa była pięknie podana, a prezentujący ją uczestnicy mieli na sobie stroje regionalne.

I miejsce i złotą patelnię zdobyła drużyna z ZSCKR w Starym Brześciu za potrawę- „Owijoki starobrzeskie”- czyli gotowane w wywarze warzywnym kacze  łapki  z  żołądkiem i wątróbką owinięte jelitem z kaczki.

II miejsce i srebrną patelnię zdobyła drużyna z ZSCKR w Nowosielcach za potrawę – „Parzybroda”- czyli duszone , a następnie tłuczone razem kapusta i ziemniaki   ze smażoną cebulką, podane z pieczoną karkówką i sałatką z kiszonego ogórka i cebuli.

III miejsce i brązową patelnię zdobyła drużyna z ZSCKR w Nowym Targu za potrawę – „Policzki wołowe podane z korpielem w kompozycji młodej marchewki i chipsem z siemia lnianego”– czyli duszone w winie policzki wołowe z pieczoną brukwią i marchwią oraz chipsem z siemia lnianego.

Obok statuetek patelni zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz wiele nagród rzeczowych. Pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni  dyplomami za udział w konkursie, a także nagrodami rzeczowymi. 

Konkurs nie odbył by się bez sponsorów. To dzięki nim uczestnicy otrzymali te wspaniałe nagrody. Podziękowania należą się:

Panu Leszkowi  Potorskiemu Dyrektorowi  Warmińsko- Mazurskiego  Oddziału Regionalnego ARiMR

Panu Dariuszowi  Wasieli  Dyrektorowi Agencji Rynku Rolnego

Panu  Jarosławowi  Sarnowskiemu Dyrektorowi  Departamentu  Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa

Panu  Krzysztofowi  Hećmanowi Burmistrzowi Miasta Kętrzyn

Panu Waldemarowi Pokojskiemu Prezesowi  Spółdzielni Pracy Produkcyjno- Handlowej MAJONEZY w Kętrzynie

Panu Gustawowi  Markowi Brzezinowi Marszałkowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Panu Szczepanowi Szumowskiemu Prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Giżycku

Panu  Marcinowi  Piwowarczykowi Dyrektorowi Zakładu Produkcji Mleczarskiej MLEKPOL w Mrągowie

Panu  Janowi  Heichel Prezesowi Zarządu Warmińsko- Mazurskiej Izby Rolniczej

Panu  Zygmuntowi  Kiersz Dyrektorowi  W- M Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Panu Ryszardowi  Henrykowi  Niedziółce  Staroście Powiatu Kętrzyńskiego

Panu Markowi Dominowi Prezesowi  Zakładów Mięsnych WARMIA w Biskupcu

Panu Pawłowi Bobrowskiemu Wójtowi Gminy Kętrzyn

Panu  Arturowi Chojeckiemu Wojewodzie Warmińsko – Mazurskiemu

Jak zwykle zmaganiom konkursowym towarzyszyły spotkania integracyjne. Uczestnicy zostali zaproszeni do Giżycka, na rejs statkiem, a także odwiedzili Świętą Lipkę gdzie zwiedzili kościół i wysłuchali koncertu organowego.

Konkurs przebiegał w przyjemnej atmosferze, a uczestnicy obiecali , że na pewno przyjadą na następną edycję. Serdecznie zapraszamy.

Anna Skrzypa, Halina Szeląg

Dodaj komentarz

Skip to content