Szkoła partnerska z Francji w Karolewie

Współpraca ZSCKR w Karolewie z Departamentem Côtes-d’Armor we Francji ma już swoją wieloletnią tradycję. W ramach wymiany doświadczeń realizowano projekty między szkołami partnerskimi z francuskiego regionu Bretania, który, podobnie jak Mazury, jest regionem rolniczo-turystycznym. Współpraca międzynarodowa to jeden z aspektów funkcjonowania szkoły.

6 kwietnia miała miejsce w naszej szkole wizyta studyjna przedstawicieli szkoły średniej Le Gros Chêne z Pontivy w północno-zachodniej Francji. Szkoły nasze mają zbliżone profile kształcenia zawodowego, stąd też wizyta, której celem było poznanie dorobku obu szkół i prezentacja bazy kształcenia ZSCKR w Karolewie jako jednej z najnowocześniejszych w regionie. Dyrektor ZSCKR w Karolewie Ryszard Kawczyński, wicedyrektor Dariusz Chomka oraz kierownik kształcenia praktycznego Adam Kołakowski jako gospodarze miejsca zaprezentowali gościom obiekty naszej szkoły. Przedstawiciele szkoły partnerskiej we Francji z zainteresowaniem i uznaniem zapoznali się z tradycją szkoły, jak też z jej współczesnym obliczem. Wizyta w gospodarstwie szkolnym, zwiedzanie pracowni kształcenia zawodowego oraz obiektów praktycznej nauki zawodu pozwoliły na merytoryczną dyskusję na temat funkcjonowania szkół kształcących w zawodach rolniczych w obu krajach. 

Multimedialna prezentacja przygotowana przez naszych gości pozwoliła nam poznać szkołę w Pontivy. W logo tej szkoły znajduje się liść dębu, w logo naszej szkoły młody liść również wyrasta z zakorzenionego w tradycji drzewa. Co zaś wyrośnie z wizyty studyjnej naszych partnerskich szkół? To pokaże z pewnością przyszłość…

Lucyna Olszewska

Dodaj komentarz

Skip to content