ZWYCIĘSTWO UCZENNIC TECHNIKUM ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE „OGRODY PRZESZŁOŚCI WARMII I MAZUR”

W środę uczennice IV i III klasy technikum architektury krajobrazu wzięły udział w konferencji podsumowującej wojewódzki konkurs „Ogrody przeszłości Warmii i Mazur”, który we wrześniu był organizowany przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Urząd Gminy w Małdytach i  Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Małdytach.

Przedmiotem konkursu były pałacowe i klasztorne ogrody i aleje, które pozbawione właścicieli lub odpowiednich funkcji zostały zapomniane przez czas, zaniedbane i zdewastowane. Zadaniem uczniów było odszukanie historycznych założeń ogrodowych, wykonanie dokumentacji fotograficznej lub filmowej i zaprezentowanie tych wyjątkowych obiektów naszego regionu.

Praca o pałacu w Sztynorcie wykonana przez Natalię Abram i Martę Wasilewską z klasy IV TAK zdobyła pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Trzecie miejsca w tej samej kategorii zdobyły Dominika Jachimczyk i Renata Zielińska z IV TAK za prezentację parku i pałacu w Jegławkach oraz Dominika Kwiatkowska z klasy III TAK za prezentację pałacu w Garbnie.

Wręczenie nagród odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Małdytach. Dyrektor tej małej szkoły Czesław Rolka z wielkim sercem i zaangażowaniem ugościł laureatów i oprowadził po szkole. Razem z główną koordynatorką konkursu panią Alicją Szarzyńską wręczyli zwycięzcom nagrody sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Śpiwory, kubki termiczne i lornetki wręczone nagrodzonym uczniom zachęcają młodzież do wędrówek, kontaktu z przyrodą i poznawania historycznych miejsc naszego regionu.

Udział w konkursie poszerzył wiedzę i świadomość uczniów w temacie zabytkowych ogrodów województwa warmińsko – mazurskiego, był formą promocji regionalnego dziedzictwa kulturowego i przyczynił się do wywołania u młodzieży odpowiedzialności za ich środowisko. Poza tym uczniowie mieli świetną okazję do podszlifowania swoich umiejętności fotograficznych i filmowych.

Magdalena Witkowska-Hrycek

 

Dodaj komentarz

Skip to content