Wycieczka SU do Warszawy

W dniach 15-16 czerwca 2015 roku grupa młodzieży aktywnie działająca w Samorządzie Uczniowskim ZS CKR w Karolewie pod opieką Pani Janiny Fąderskiej i Pani Małgorzaty Hrycenko wzięła udział w wycieczce do Warszawy.

Celem głównym naszego wyjazdu był udział młodzieży w lekcji historyczno-muzealnej poświęconej Patronowi naszej szkoły – generałowi Franciszkowi Kamińskiemu i żołnierzom Batalionów Chłopskich. Lekcja odbyła się w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, w pięknych plenerach oraz salach konferencyjnych i muzealnych. Poznaliśmy historię obiektów muzealnych, wysłuchaliśmy wykładu połączonego z prezentacją i obejrzeliśmy wystawę pt. „Generał Dywizji Franciszek Kamiński i jego żołnierze”. Prowadząca lekcję Pani dr Mirosława Bednarzak-Libera przygotowała konkurs wiedzy o F. Kamińskim i każdy z nas odpowiadał na wylosowane pytania.  Było nieźle – wszyscy otrzymaliśmy nagrody, a szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowe książki poszerzające wiedzę o BCH. Dziękujemy!

Po spacerze urokliwymi uliczkami Starego Miasta i spotkaniu z Warszawską Syrenką udaliśmy się na Wojskowe Powązki. Na grobie Franciszka Kamińskiego złożyliśmy piękne kwiaty, zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd Wielkiemu Patriocie. Tam czekała na nas uśmiechnięta i ciepło nas witająca Pani Zofia Kamińska – córka naszego Generała Niezwykła osobowość Pani Zofii, Jej serdeczność i otwartość spowodowała, że z uwagą słuchaliśmy opowieści o wybitnych Polakach spoczywających na Powązkach. Idąc alejkami powązkowskiego cmentarza zagłębialiśmy się w bolesną historię naszego kraju opowiadaną przez nagrobne kamienie… Droga Pani Zofio, serdecznie dziękujemy za spotkanie, życzliwość i czas nam poświęcony.

Drugi dzień naszej wycieczki miał nieco inny charakter. Najpierw skierowaliśmy swe kroki do Biblioteki Uniwersytetu Warszewskiego. Nowoczesny budynek, wspaniale wyposażone czytelnie,  ponad 3 miliony książek i najnowsza technologia informacyjna  zrobiła na nas ogromne wrażenie. Na dodatek te ogrody na dachu biblioteki – warto było zobaczyć!  Kolejny punkt naszego programu to uczczenie 90-lecia Polskiego Radia. Dziennikarz radiowej Jedynki, pan Artur Wolski oczarował nas erudycją, wiedzą i niezwykłą barwą głosu. Poznaliśmy w telegraficznym skrócie historię Polskiego Radia, zajrzeliśmy do radiowej czwórki i jedynki oraz  widzieliśmy audycję na żywo.  Podzielność uwagi i profesjonalizm realizatorów nagrania i dziennikarzy wzbudził nasz szacunek. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i przedzierając się przez warszawskie korki uliczne dotarliśmy na ulicę Wiejską. Dzięki zaangażowaniu Pani Zofii Kamińskiej i uprzejmości Pana Stanisława Brzózki Dyrektora Biura Komisji Parlamentarnej PSL mieliśmy możliwość zwiedzania Sejmu RP. Po gmachu sejmu i senatu oprowadzał nas właśnie Pan Stanisław Brzózka,  który w interesujący i przystępny sposób opowiadał nam o pracy parlamentarzystów.

Wycieczkę podsumowaliśmy w uroczej cukierni na Nowym Świecie delektując się pysznymi pączkami od Blikle’go. Wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć i pozwoliła miło spędzić czas. Przede wszystkim jednak miała bezcenny wymiar edukacyjny i wychowawczy.

Wyrażamy nasze podziękowanie  Panu Dyrektorowi Ryszardowi Kawczyńskiemu za umożliwienie nam wyjazdu do Warszawy, Pani Anecie Wierzbickiej Dyrektor ZS CKR w Golądkowie za gościnność oraz pani Janinie Fąderskiej i pani Małgorzacie Hrycenko  za organizację tej wspaniałej wycieczki.

Samorząd Uczniowski

A tak wycieczkę wspominają uczestnicy:

„Jestem bardzo usatysfakcjonowany wycieczką, tym, że zobaczyliśmy nietypowe dla szkolnych wycieczek obiekty – Bibliotekę UW, Sejm RP czy Wojskowe Powązki”.  Karol Siewruk

„Jestem pod ogromnym wrażeniem wizyty na Wojskowych Powązkach. Dzięki uprzejmości i życzliwości Pani Zofii Kamińskiej mogliśmy ujrzeć groby wielu wybitnych Polaków: naszego Patrona gen. Franciszka Kamińskiego, Jana Bytnara, Macieja Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Kazimierza Górskiego, Zbigniewa Religi, ofiar katastrofy smoleńskiej, symboliczny grób pomordowanych w obozach koncentracyjnych i wiele innych. Jestem zafascynowany Powązkami, jak również cała wycieczką”.  Tomasz Andrzej Chmieleński

„Ciekawa wycieczka z wieloma atrakcjami.” Marlena Miedoniecka

„Wycieczka była bardzo ciekawa, zwiedziliśmy wiele interesujących miejsc, np. Polskie Radio. Wróciliśmy zmęczeni lecz usatysfakcjonowani i pełni wrażeń.”  Karolina Czeczko, Karolina Bobkowska.

Dodaj komentarz

Skip to content