Dzień Kobiet w internacie – 2015

Niewiele tak zwanych „świąt” i „dni” budzi tyle emocji, co „Międzynarodowy Dzień Kobiet”. Dla licznych jest to komunistyczny przeżytek, gdyż kojarzy się ze sztucznym, nasączonym propagandą i ideologią obowiązkowym świętem, obchodzonym jeszcze niedawno we wszystkich zakładach pracy i instytucjach kraju.

Inni – zarówno mężczyźni, jak też kobiety – traktują datę 8 marca jako szczególne wydarzenie społeczne, jako dzień przypomnienia znaczącej roli kobiet w życiu rodziny, narodu, Świata. Są też tacy, dla których ten dzień jest znakomitą okazją do zabawy w wesołym towarzystwie oraz ci, którzy wykorzystują szansę do zaprezentowania swoich – często skrajnych – poglądów. I jeżeli nawet ktoś mówi, że nie obchodzi „Dnia Kobiet”, lub że nie ma on dla niego większego znaczenia, to nie mówi całej prawdy. Nieudane próby wykorzenienia tego kontrowersyjnego święta są tego najlepszym dowodem.

No bo w końcu, komu ono przeszkadza?

Biorąc pod uwagę wszystkie „za i przeciw” doszliśmy do wniosku, że nie ma się co oglądać na różne dziwne opinie, tylko trzeba „robić swoje”. Dlatego też, grupa aktywnych chłopców mieszkających w internacie, postanowiła zorganizować uroczyste spotkanie i poczęstunek dla swoich uroczych koleżanek. Wspierani przez panią Eleonorę Bronakowską, która była duszą przedsięwzięcia, przygotowali krótki program artystyczny i miłą zabawę w gronie znajomych. Chłopcy stanęli na wysokości zadania, prezentując skecze, śpiewając znane piosenki o kobietach i stwarzając niezastąpioną atmosferę, która szybko udzieliła się wszystkim. W międzyczasie Karol Szczepura, który wcielił się w rolę konferansjera i wodzireja imprezy, przedstawiał krótkie ciekawostki z historii „Międzynarodowego Dnia Kobiet” oraz tradycję jego obchodów w różnych krajach Świata*.

 *Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. Dzień Kobiet w Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku. Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki.                                                                                                                                                                                                                        /Wikipedia/

Całość imprezy dopełniły występy „karaoke” i wspólne biesiadowanie.

                                                                                                                                                              Andrzej Sienkiewicz

Dodaj komentarz

Skip to content