„… jestem niewidoma, napisałam książkę kucharską, bo lubię i umiem gotować…” – niezwykłe spotkanie z panią Ewą Maksymowicz

Kiedy w słuchawce mojego telefonu usłyszałam powyższe słowa zaniemówiłam…. Pani Ewa powiedziała, że skoro w mojej szkole organizowane są spotkania autorskie to ona chętnie przyjedzie, aby zaprezentować swoją książkę kucharską oraz podzielić się wiedzą kulinarną i doświadczeniami osoby ociemniałej.

Przyznam, że propozycja takiego spotkania zaskoczyła mnie, ale też zaintrygowała. Spotkałam się z panią Ewą Maksymowicz przy okazji Święta Ludowego w Kętrzynie, gdzie mogłam zobaczyć stoisko z jej produktami spożywczymi, które apetycznie wyglądały i smakowały wybornie. Miałam okazję również zapoznać się z książką kucharską jej autorstwa „Kuchnia 4 zmysłów” i przekonać się, że mam do czynienia z bardzo aktywną, energiczną i ciepłą osobą, którą warto bliżej poznać.

Po kilku etapach rozmów ustaliłyśmy, że pani Ewa Maksymowicz weźmie udział w zajęciach praktycznych w szkolnej kuchni i wraz z młodzieżą będzie gotować. Pani Halina Szeląg, opiekunka grupy z klasy III a TŻiUG wspólnie z uczennicami: Joanną Buniowską, Moniką Pupek, Pauliną Zyśk, Małgorzatą Szarlej, Patrycją Skurniewską, Marleną Rymsza i Eweliną Filipowicz wybrały z przepisów pani Ewy zupę – krem z dyni, faszerowane skrzydełka, tajemniczy deser oraz leczo i ciasto murzynkowe z przepisów własnych. We wtorek 18 listopada 2014 roku kuchnia w „Kredensie” zamieniła się magiczną kuchnię 4 zmysłów – smaku, węchu, dotyku i dźwięku, a wzrokiem dla naszego gościa była każda z nas. Pani Halina Szeląg oprowadzała po kuchni zaznajamiając ze stanowiskami pracy i sprzętami, dziewczęta zaś informowały o poszczególnych etapach gotowania. Kilka klas żywieniowych, mających w tym czasie lekcje w Kredensie, z zainteresowaniem wysłuchało, w jaki sposób osoba niewidząca radzi sobie w kuchni. Pani Maksymowicz zaprezentowała elektroniczne gadżety – Penfriend” – do etykietowania przypraw, słoiczków, itp., „Czytak,” służący jako czytnik i dyktafon oraz urządzenie do odmierzania czasu, przybory do sygnalizowania gotującej się w garnku wody czy też ilości nalewanego płynu do szklanki. Widzieliśmy, że to są niezwykle ważne przedmioty ułatwiające osobom niewidzącym funkcjonowanie w domu. Pani Ewa, przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego napisała swoją książkę kucharską oraz systematycznie redaguje kąciki kulinarne „Praktyczna szuflada” oraz  „W mojej magicznej kuchni” w czasopiśmie  Polskiego Związku Niewidomych „Pochodnia”  www.pochodnia.pzn.org.pl (czasopisma i książka „Kuchnia 4 zmysłów” dostępne w bibliotece szkolnej).

Wspólne gotowanie było fascynujące: z zaciekawieniem i niedowierzaniem obserwowaliśmy jak pani Ewa błyskawicznie obiera i kroi warzywa, trybuje i faszeruje skrzydełka oraz z uśmiechem udziela odpowiedzi na wszelkie pytania. Korzyć z tego spotkania była obopólna – nasi uczniowie uzmysłowili sobie, że choroba która zmienia życie  – nie zmienia człowieka – można nadal być osobą aktywną i pełną pasji. Pani Ewa zaś była pod wielkim wrażeniem wiedzy i umiejętności kulinarnych naszych uczennic oraz ich taktu i życzliwości.  Mamy nadzieję, że nie było to jedyne takie spotkanie w naszej szkole.

Dziękuję pani Halinie Szeląg za zaangażowanie i przygotowanie zajęć, uczennicom za pracowitość i smakowite potrawy, a pani Ewie Maksymowicz za bezcenną lekcję życia.

Organizator spotkania: Janina Fąderska

Dodaj komentarz

Skip to content