„Święto pieczonego ziemniaka”

Już po raz czwarty odbyło się w Barcianach „Święto pieczonego ziemniaka”. Organizatorem święta jest Barciańska Inicjatywa Oświatowa. Impreza obejmowała: konkurs na najlepszą potrawę ziemniaczaną, degustację potraw ziemniaczanych, występ zespołów Reszelanie oraz Bonus, kiermasz fantów, gry i zabawy dla dzieci oraz wystawę stanowisk rękodzieła artystycznego.

Dochód z imprezy przeznaczony jest na zasilenie funduszu w ramach programu stypendialnego „Bartek” , skierowanego do wyróżniających się uczniów szkół średnich, podstawowych i gimnazjów oraz studentów I roku, zamieszkałych na terenie gminy Barciany.

Uczniowie z naszej szkoły wraz z nauczycielami Haliną Szeląg, Anną Skrzypa, Jackiem Dziemiańczykiem oraz panem dyrektorem Dariuszem Chomką, tradycyjnie już uczestniczyli w imprezie. W tym celu zostało przygotowane stanowisko promujące Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie. Pod szkolnym namiotem zaprezentowane zostały przygotowane wcześniej przez uczniów potrawy: swojski smalec z ogórkiem i słodkie rogaliki. Jak na święto ziemniaka przystało , uczennice z klasy II A TŻiUG Katarzyna Bernacka i Zuzanna Gołaszewska, smażyły na bieżąco placki ziemniaczane. Stoisko nasze cieszyło się dużym zainteresowaniem za sprawą rozchodzących się wokół przepysznych zapachów i smakowitych potraw. Dopełnieniem barciańskiej imprezy była przepiękna pogoda oraz znakomite humory uczestników.

Anna Skrzypa
 

Dodaj komentarz

Skip to content