DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

„Budować na skale…”

Minęły cztery lata, odkąd Patronem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie został generał Franciszek Kamiński- komendant Batalionów Chłopskich, działacz ruchu ludowego, patriota i człowiek honoru. Społeczność szkolna zna jego biografię i dokonania. Przed budynkiem głównym szkoły znajduje się pomnik Patrona.

25 września 2014 roku, obchody Święta Patrona Szkoły rozpoczęła msza św. w Kościele parafialnym pw. Stanisława Kostki w Karolewie. Następnie poczty sztandarowe, społeczność szkoły i zaproszeni goście udali się pod pomnik gen. Franciszka Kamińskiego, gdzie nastąpiło symboliczne połączenie pokoleń poprzez złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy w hołdzie Patronowi. Swoją obecnością zaszczycili nas: ksiądz Kanonik dr Kazimierz Żuchowski, Krzysztof Hećman -Burmistrz Miasta Kętrzyn, Sławomir Jarosik-Wójt Gminy Kętrzyn, Bożena Krawczyk, Kierownik Kętrzyńskiego Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kętrzynie, prezes Zarządu Gminnego PSL w Korszach, Alicja Hinowska- Dyrektor Centrum Edukacji ZDZ w Kętrzynie, Michał Krasiński- Prezes Fundacji Wspólnego Rozwoju, Jerzy Pruszyński-Dyrektor Gminnego Gimnazjum w Karolewie, a także byli dyrektorzy Zespołu: Ryszard Melnarowicz, Ryszard Artyszewicz oraz Roman Kłek.

Historyczny i patriotyczny charakter uroczystości podkreślały poczty sztandarowe: Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół CKR im. generała Franciszka Kamińskiego, Poczet Sztandarowy Zarządu Powiatowego PSL, Poczet Sztandarowy Zarządu Gminnego  PSL.

Kolejnym elementem Święta Patrona Szkoły był apel. Zgodnie z Ceremoniałem Szkoły Pan Andrzej Sienkiewicz dokonał wprowadzenia Sztandaru Szkoły. W roku  2014/2015, który ogłoszono rokiem głośnego czytaniem arcydzieł literatury narodowej, w naszej szkole wszystkie apele i uroczystości będzie łączyć czytanie fragmentów epopei „Pana Tadeusza”. Nauczyciel polonista Pani Lucyna Olszewska, wprowadziła zgromadzonych gości i społeczność szkoły w charakter tego projektu. „Inwokację” w stroju szlacheckim odczytał Pan Dyrektor Ryszard Kawczyński, wprowadzając podniosły i refleksyjny nastrój. W ten sposób metafora „małej Ojczyzny” nadała uroczystości szkolnej  narodowego charakter.

Gospodarz Pan Ryszard Kawczyński- Dyrektor Zespołu Szkół  CKR w Karolewie, powitał przybyłych gości i w prelekcji nawiązał do zobowiązania wierności wobec wartości, którymi odznaczał się Patron. Aby mądrze iść drogą nauki i pracy należy mieć w życiu przewodnika. Patron to drogowskaz na drodze życia. Zasługi gen. Franciszka Kamińskiego potwierdzają, że jako człowiek niezłomny : „Budował na skale…” – o czym przypomniał 
w wystąpieniu Dyrektor Zespołu. Konferansjerami uroczystości byli uczniowie: Dominika Jachimczyk i Jarosław Czyżewski, którzy w sposób dostojny,  w strojach ludowych prowadzili wszystkich zgromadzonych przez kolejne punkty programu. Pani Katarzyna Dziębowska przygotowała tematyczny scenariusz apelu, który poprowadzili wyżej wymienieni uczniowie.

Ponieważ historia  kraju jest jednym z elementów wychowania patriotycznego w naszej szkole, młodzież klas maturalnych pod kierunkiem nauczyciela- instruktora Pani Katarzyny Rejent przygotowała taneczną interpretację Poloneza „Czasu Honoru”. Delikatność i uroda kwiecistych sukienek dziewcząt, połączona z rysem powstańczym i biało- czerwonymi opaskami Polski Walczącej, które widniały na przedramieniu każdego z tańczących chłopców, stała się symbolem w sztafecie pokoleń. Pokolenie młodych oddało życie w walce o wolność po to, aby młodzież teraz mogła się ta wolnością cieszyć.

Tradycją szkoły stało się także ślubowanie uczniów klas pierwszych, które odbywa się zawsze w Dniu Patrona. Ślubowanie złożone na Sztandar Zespołu, podkreśla odpowiedzialne wypełnianie obowiązków i przyjęcie do grona społeczności uczniowskiej. Pan Andrzej Sienkiewicz, według ceremoniału szkoły, poprowadził zaprzysiężenie uczniów klas pierwszych. Każdy z „pierwszaków” otrzymał identyfikator –legitymację szkolną.

Charakter uroczystości oddał montaż o charakterze  ludowo-muzycznym, który przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Marzeny Cogiel. Scenariusz występu: „Wartości w życiu Franciszka Kamińskiego”,  pozwolił przyjrzeć się Patronowi przez pryzmat wartości jego życia. Kolejnymi odsłonami były: dom rodzinny, wieś polska, Bóg i wartości chrześcijańskie, ojczyzna. Recytację wybranych utworów i śpiew pieśni, doskonale interpretowały stroje oraz  piękne, plecione wianki z polnych kwiatów, naręcza kłosów zboża, i rekwizyty pracy rolnika. Wszystkich urzekły nastrojowe recytacje  i pieśń ułożona do ludowej kieleckiej melodii.

Stałym elementem święta jest zawsze występ Zespołu Pieśni i Tańca Karolewo, którego opiekunem jest Pani Katarzyna Rejent. W konwencji motywów ludowych i patriotycznych zespół wykonał tańce z przyśpiewkami. Występ przypomniał  koloryt polskiego folkloru, który stanowi kontekst życia Patrona Franciszka Kamińskiego.

Występy odbyły się na scenie, wśród scenografii przygotowanej przez  Panią Eleonorę Bronakowską oraz Pana Zbigniewa Sosnówkę.

Święto Patrona Szkoły zakończyło się  obiadem i poczęstunkiem przygotowanym dla zaproszonych gości oraz pracowników w świetlicy internatu.

Dodaj komentarz

Skip to content