Od producenta do konsumenta

W ramach współpracy ZSCKR Karolewo z ARR Oddział w Olsztynie oraz z UW-M w Olsztynie uczniowie tej szkoły odwiedzili 11.09.2014  Katedrę Hodowli Owiec i Kóz Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie.

Tematem zajęć teoretycznych było: „Pozyskiwanie wysokiej jakości produktów owczych i kozich”. W zajęciach wzięło udział 40 uczniów reprezentujących klasy – ITWet., II TAG, 3TR. oraz IVTR.  W programie spotkania było:

  1. Wykład prof. Dr hab. Stanisława Milewskiego na temat „ Wysoka jakość produktów owczych i kozich”.
  2. Zwiedzanie tzw. Laboratorium zwierzęcego przystosowanego dla małych przeżuwaczy z podłoga rusztową i kojcami a także systemu telewizyjnego umożliwiającego obserwowanie behawioru zwierząt.
  3. Degustacja produktów mleczarskich z mleka owczego i koziego (sery, twarogi, kefiry i jogurty) oraz mięsa jagnięcego (klopsiki z mięsa jagnięcego po warmińsku).

Wszystkie punkty programu spotkania w laboratorium zwierząt były ciekawe i interesujące. Jednak największe zainteresowanie wzbudził u uczniów pokaz zwierząt w hali inwentarzowej z unikalną kolekcją w skali 17 raz owiec, w tym rzadko spotykane czterorożne owce św. Jakuba, występujące niegdyś na Warmii tzw. Skuddy, 8 ras kóz m.in. kozy wełniste angorskie, a także lamy, alpaki, i muflony.

Dodaj komentarz

Skip to content