Przenosimy się w czasie… Jesteśmy świadkami historii Katynia

W następstwie agresji radzieckiej 17 września 1939 roku , do niewoli dostało się około ćwierć miliona żołnierzy polskich. Jesienią tego roku został wydzielony specjalny kontyngent, do którego  do którego trafili oficerowie, literaci, inżynierowie prawnicy… Umieszczeni zostali w trzech obozach : Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

5 marca 1940 roku w Moskwie zapadła decyzja  o rozstrzelaniu 14 700 więźniów tych obozów oraz 11 000 innych Polaków osadzonych w więzieniach na terenie Rosji.

 W pierwszych dniach kwietnia 1940 roku rozpoczęto przewożenie więźniów do stacji Gniezdowo -stamtąd  do katyńskiego lasu.

„Tej nocy zgładzono wolność w katyńskim lesie…

Zdradzieckim strzałem w czaszkę

Związano do tyłu ręce, by w obecności kata

Nie mogły wznieść się błagalnie

Do Boga i do świata”      

Uczniowie Zespołu w Karolewie   przygotowując się do rocznicy  zbrodni  w Katyniu,  obejrzeli  film „Katyń”, który jest symbolicznym obrazem męczeństwa Polaków. Apel , przygotowany został  przez Panią Joannę Cieleszyńską.  Lektor – Maciej Zwierkowski przypomniał kontekst historyczny zbrodni, zaś recytację wiersza przygotowały uczennice: Sandra Kęska i Natalia Andrzejewska.

Zapiski historyczne mówią, że jako pierwsi o zbrodni  dowiedzieli się polscy robotnicy pracujący przy kolei  w 1941 roku. Uczcili oni pamięć pomordowanych stawiając krzyże na zbiorowych mogiłach.

29 marca 1943 roku rozpoczęło się badanie zwłok przez komisję, która przybyła do Katynia.

Dopiero w latach 1990-1991 Rosja przyznała się do winy. Do dzisiaj to dramatyczne wydarzenie dla całego narodu polskiego.

Taką lekcję historii w ciszy , z refleksją przeżyli nauczyciele i wszyscy uczniowie podczas szkolnego apelu. Przedstawiciele  klas zapalili symboliczne znicze wokół dębów pamięci posadzonych przy hali Olimpii.

Dodaj komentarz

Skip to content