W następstwie agresji radzieckiej 17 września 1939 roku , do niewoli dostało się około ćwierć miliona żołnierzy polskich. Jesienią tego roku został wydzielony specjalny kontyngent, do którego do którego trafili oficerowie, literaci, inżynierowie prawnicy… Umieszczeni zostali w trzech obozach : Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
5 marca 1940 roku w Moskwie zapadła decyzja o rozstrzelaniu 14 700 więźniów tych obozów oraz 11 000 innych Polaków osadzonych w więzieniach na terenie Rosji.
W pierwszych dniach kwietnia 1940 roku rozpoczęto przewożenie więźniów do stacji Gniezdowo -stamtąd do katyńskiego lasu.
„Tej nocy zgładzono wolność w katyńskim lesie…
Zdradzieckim strzałem w czaszkę
Związano do tyłu ręce, by w obecności kata
Nie mogły wznieść się błagalnie
Do Boga i do świata”
Uczniowie Zespołu w Karolewie przygotowując się do rocznicy zbrodni w Katyniu, obejrzeli film „Katyń”, który jest symbolicznym obrazem męczeństwa Polaków. Apel , przygotowany został przez Panią Joannę Cieleszyńską. Lektor – Maciej Zwierkowski przypomniał kontekst historyczny zbrodni, zaś recytację wiersza przygotowały uczennice: Sandra Kęska i Natalia Andrzejewska.
Zapiski historyczne mówią, że jako pierwsi o zbrodni dowiedzieli się polscy robotnicy pracujący przy kolei w 1941 roku. Uczcili oni pamięć pomordowanych stawiając krzyże na zbiorowych mogiłach.
29 marca 1943 roku rozpoczęło się badanie zwłok przez komisję, która przybyła do Katynia.
Dopiero w latach 1990-1991 Rosja przyznała się do winy. Do dzisiaj to dramatyczne wydarzenie dla całego narodu polskiego.
Taką lekcję historii w ciszy , z refleksją przeżyli nauczyciele i wszyscy uczniowie podczas szkolnego apelu. Przedstawiciele klas zapalili symboliczne znicze wokół dębów pamięci posadzonych przy hali Olimpii.