WIECZÓR WALENTYNKOWY W INTERNACIE

„Ani czas, ani mądrość nie zmieniają człowieka – bo odmienić istotę ludzką zdolna jest wyłącznie miłość”.

17 lutego 2014 roku, w internacie  naszego Zespołu, młodzież  pod kierunkiem  pani Barbary Mazurowskiej przedstawiła montaż artystyczny nawiązujący do Dnia Świętego  Walentego. Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza

Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Pomimo katolickiego patronatego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak KupidynErosPan czy Juno Februata. Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90  XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.

 W sali internatu, wieczorem 17 lutego,  zgromadziła się społeczność uczniowska, która z zainteresowaniem oglądała popisy swoich koleżanek i kolegów. Konwencja występów miała nastrojowo –romantyczny charakter, a  muzyka  stanowiła tło do recytowanych wierszy. Nie zabrakło również akcentów kabaretowych. Uczniowie wystąpili w  współczesnej interpretacji sztuki Wiliama Szekspira pt. „Romeo i Julia”.

Rewelacyjnie zagrali i interpretowali teksty następujący uczniowie: Dominika Jachimczyk, Karol Szczepura, Kamil Dudek, Mateusz Stankiewicz, Marta Grzymkowska, Dawid Kulmaczewski, Monika Banaś, Katarzyna Modzel, Katarzyna Biernacka.

Dodaj komentarz

Skip to content