VII Mazurskie Morcinki

10 listopada 2013r. w Kętrzyńskim Zamku odbyły się VII Mazurskie Morcinki, zorganizowane przez Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski” oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury, na których wystąpił Zespół Pieśni i Tańca ZS CKR w Karolewie.

Zwyczaje związane z dniem św. Marcina (11 listopada), tzw. „morcinki” były głęboko zakorzenione na Warmii i Mazurach. Był to dzień czeladzi, służby pracującej w gospodarstwach i gburów. W dniu tym kończyła się roczna umowa o pracę, którą można było przedłużyć na rok następny, lub odejść i wybrać innego chlebodawcę. W „Morcina” dziewczęta i parobcy, którzy znaleźli pracę, z otrzymaną zaliczkę urządzali wspólna zabawę obfitą w tańce i pieśni morcinkowe.  

Głównym celem w wykonanej przez młodzież choreografii było przybliżenie widzom zwyczaju dotyczącego organizowanych zabaw w tym dniu.. Występ młodzieży rozpoczął się przemówieniem Patryka Zborowskiego, w którym przedstawił charakterystykę pieśni i tańców, które uczniowie następnie  zaprezentowali. Rozpoczęli od Poloneiza i pieśni Marcinkowej o gospodyni, po tym zatańczyli taniec „ Kosejder”, „Szewc” i zaśpiewali piosenkę o gburze. Na koniec wykonali bardzo żywą energiczną „Polkę Hasana”.

Występ młodzieży został nagrodzony przez widownię głośnymi oklaskami. Poza występami artystycznymi Nasi uczniowie częstowali przybyłych gości tradycyjną „kromką chleba ze smalcem”.

Opiekunowie  Zespołu wraz z młodzieżą dziękują pani Marii Kaliszewicz prezesa „Konika Mazurskiego” za zaproszenie na „Morcinki” oraz  Dyrektorowi Kętrzyńskiemu Centrum Kultury panu Damianowi Nietrzeba za wypożyczenie strojów warmińskich.

W skład Zespołu wchodzą, od lewej na dole: Dominika Jachimczyk, Sandra Kęska, Renata Zielińska, Agnieszka Duda, Anna Gryglak,  od lewej na górze: Konrad  Hensz,  Kamil Żukowski, Sebastian Kęszczyk, Patryk Zborowski i Joanna Fenio (nieobecna na zdjęciu).

Choreografem i opiekunem zespołu jest pani Katarzyna Rejent . 

Katarzyna Rejent

Elwira Rzeczycka

 

 

Dodaj komentarz

Skip to content