II Piknik Szkól Rolniczych w Zduńskiej Dąbrowie

W dniach 18-20 października w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie (Powiat Łowicz, Gmina Zduny) odbył się drugi piknik szkól rolniczych pt. „Spotkanie przy stole-łączy nas chleb”, którego celem była prezentacja wypieczonego przez uczestników chleba promującego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Purgacz Róża z klasy IV TŻiGD, Karolina Łukasik z klasy I TŻiUG, Patryk Zborowski z klasy IIb  TŻiUG oraz Damian Maśnik z klasy IIa TŻiUG. Opiekunem grupy była pani profesor Małgorzata Jankielewicz.

Przygotowania do konkursy trwały prawie cały  miesiąc, gdyż najpierw opracowano koncepcję instalacji konkursowej, a potem w żmudny sposób realizowano jej założenia. Nasz pomysł polegał na tym, aby poza ekspozycją chleba z elementami PROW-u, upiec chleb w warunkach polowych, w scenerii mazurskiej chaty i tym chlebem z dodatkiem pyszności mazurskiej kuchni poczęstować odwiedzających nasze stoisko gości. Projekt udało się zrealizować w 100%. W namiocie promocyjnym naszej szkoły umieściliśmy pełnoformatowe zdjęcia mazurskiej chałupy zrealizowane w karczmie „Berta”  w  Świętej Lipce, a następnie wyposażyliśmy izbę w sprzęt przywieziony przez uczniów i nauczycieli z różnych miejsc naszego rejonu. Najważniejszym elementem tego wyposażenia była jednak wiejska kuchnia, zwana potocznie „westfalką”, w której działał piec do pieczenia chleba. Chleb piekł Patryk Zborowski, który tej trudnej sztuki uczył się jeżdżąc do „Piekarni Mistrza Jana”  Nowaka w Biedaszkach Małych. Trzeba tu podkreślić, że Patryk był absolutnie rewelacyjny w tej roli, a upieczony przez niego chleb z masłem czosnkowym, smalcem z grzybami i smalcem z suszonymi śliwkami zachwycał swym smakiem podniebienia nasze i naszych gości. Do tego podawaliśmy żurek w chlebie oraz ogórki i sałatkę z kiszonych kołpaków. Pycha!!! Absolutna rewelacja!!!

Stoiska konkursowe oceniała komisja, której przewodniczył Pan Minister Tadeusz Nalewajk. 
Komisja nagrodziła trzy zespoły:

I miejsce Zespól Szkół CKR im. Bolesława Chrobrego w Chrobrzu, powiat Pińczów

II miejsce Zespól Szkól CKR im. Wincentego Witosa w Suwałkach

III miejsce Zespól Szkól CKR im. Wincentego Witosa  w Boninie, powiat Koszalin

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Nam szczególnie podobała się jednak ekspozycja szkół z Suwałk, Siennicy Różanej, Dobrocina i Hańczowej. Wszystkich jednak podglądaliśmy i podziwialiśmy widząc  ogrom pracy uczniowskiej oraz nauczycielskiej. Piknik pokazał,  jak ogromne talenty i uzdolnienia posiadają uczniowie. Z całej naszej reprezentacji uczniowskiej jesteśmy szczególnie dumni. Piknik poszerzył również wiedzę naszych uczniów z zakresu funduszy europejskich wspierających polską wieś. Był również doskonałą okazją integracji w wielkiej rodzinie szkól rolniczych i zachętą do podjęcia nauki przez absolwentów gimnazjów w atrakcyjnych zawodach nauczanych w dobrych szkołach.

Ryszard Kawczyński

 

 

Dodaj komentarz

Skip to content