Od producenta do konsumenta

W ramach współpracy ZSCKR Karolewo z ARR Oddział w Olsztynie oraz z UW-M w Olsztynie uczniowie odwiedzili dn. 17-09-2013 r. Katedrę Hodowli Owiec i Kóz Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytet Warmńsko- Mazurski w Olsztynie.

Tematem zajęć teoretycznych było : „ Pozyskiwanie wysokiej jakości produktów owczych i kozich” . W zajęciach wzięło udział 40 uczniów reprezentujących kl- I TAG, II TR, II TŻiGD oraz IV TAG.

W programie spotkania było :

  1. Wykład prof. Dr hab. Stanisława Milewskiego na temat „ Wysoka jakość produktów owczych i kozich”.
  2. Zwiedzanie tzw. Laboratorium zwierzęcego przystosowanego dla małych przeżuwaczy z podłoga rusztową i kojcami a także systemu telewizyjnego umożliwiającego obserwowanie behawioru zwierząt.
  3. Degustacja produktów mleczarskich z mleka owczego i koziego ( sery, twarogi, kefiry i jogurty) oraz mięsa jagnięcego ( klopsiki z mięsa jagnięcego po warmińsku).

Wszystkie punkty programu spotkania w laboratorium zwierząt były ciekawe i interesujące. Jednak największe zainteresowanie wzbudził u uczniów pokaz zwierząt w hali inwentarzowej z unikalną kolekcją w skali 17 raz owiec, w tym rzadko spotykane czterorożne owce św. Jakuba, występujące niegdyś na Warmi Skuddy, 8 ras kóz m.in. kozy wełniste angorskie, a także lamy, alpaki, daniele i muflony.

Dysponując tak ciekawym obiektem Katedra Hodowli Owiec i Kóz podejmują szereg inicjatyw edukacyjnych. Z takiej oferty korzysta również nasza szkoła, której absolwenci będą w przyszłości potencjalnymi studentami UW-M. Problematyka zajęć dotyczyła również możliwości pozyskania produktów spożywczych o wysokich walorach zdrowotnych a także zaprezentowano produkty mleczarskie pochodzenia owczego i koziego oraz potrawę z mięsa jagnięcego ( klopsiki z mięsa jagnięcego po warmińsku) .

Uczniowie uczestniczący w tym spotkaniu mieli możliwość degustacji serów, twarogów, jogurtów kefirów oraz klopsików z mięsa jagnięcego po warmińsku.

Ta inicjatywa jest istotnym aspektem edukacji wprowadzającej do świadomości uczniów właściwe relacje między światem ludzi i zwierząt, ale również dającej im podstawową wiedzę o związku między jakością produktów pochodzenia zwierzęcego a stanem zdrowia własnego organizmu.

W imieniu własnym uczniów i ZSCKR w Karolewie dziękujemy sponsorowi ARR Oddział Terenowy w Olsztynie oraz gospodarzowi spotkania Zakład Bioinżynierii Zwierząt UW-M w Olsztynie.

Dodaj komentarz

Skip to content