WYCIECZKA INTEGRACYJNA UCZNIÓW KLASY I TAK/TAG

Dnia 10 września 2013 r. uczniowie klasy I TAK/TAG pod opieką wychowawczyni – p. Agnieszki Pędzich wyruszyli na swoją pierwszą wycieczkę szkolną.

Las, świeże powietrze, jezioro – to wszystko zaoferowała nam Puszcza Piska. To tutaj uczniowie, płynąc statkiem z miejscowości Ruciane Nida – po jeziorze Nidzkim mieli okazję obserwować brzegi jeziora – przeważnie wysokie i strome i prawie w całości porośnięte lasamiJezioro Nidzkie – to najbardziej na południe wysunięty zbiornik systemu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Ma kształt silnie wydłużonej, wygiętej rynny o długości około 23 km. Rozciąga się wśród lasów Puszczy Piskiej, od Rucianego – Nidy po Wiartel. Jego powierzchnia wynosi 1818,0 ha.

Będąc w tych okolicach odwiedziliśmy obrośniętą dzikim winem i stojącą na niewielkiej polanie, w pobliżu stromego brzegu jeziora Nidzkiego – Leśniczówkę Pranie. W jej budynku zwiedziliśmy Muzeum K.I. Gałczyńskiego, we wnętrzu którego odtworzono min. warszawski gabinet poety. Mieliśmy okazję obejrzeć ekspozycje obejmujące liczne zdjęcia, rękopisy, listy i pamiątki. Konstanty Ildefons Gałczyński był poetą, którego twórczość w pewnym okresie życia była ściśle związana z Mazurami. Nieskazitelna przyroda – lasy, zwierzęta, jezioro, życzliwi, nowo poznani gospodarze i w końcu ukochana żona pozwolili mu skupić się na pisaniu. W leśniczówce powstało wiele sławnych dzieł artysty, m.in. „Wit Stwosz”, „Niobe”, „Kronika Olsztyńska” i wiele innych.

Przy samym budynku znajduje się pomost i strome schody, z których podziwialiśmy niesamowitą panoramę jeziora Nidzkiego. Otaczająca nas przyroda pobudziła na tyle nasze apetyty, że w bezpiecznym i spokojnym miejscu urządziliśmy ognisko z pieczeniem kiełbasek.Później przyszedł czas na zabawy integracyjne, dzięki którym poznaliśmy nasze zainteresowania, możliwości i upodobania. Podczas zabawy chustą animacyjną mieliśmy okazję nauczyć się też współdziałania w grupie.

Mam nadzieję, że wspólnie spędzony czas i wzajemne poznanie się, będzie sprzyjało uczniom klasy I TAK/TAG tworzyć od tej pory zgrany zespół!

Agnieszka Pędzich

Dodaj komentarz

Skip to content