„Życie to jest teatr”

25 czerwca 2013r. mieliśmy okazję znaleźć się w zaczarowanym świecie teatru dzięki uczniom klasy III a Gminnego Gimnazjum w Karolewie. Młodzi aktorzy pod kierunkiem Pani Bożeny Dziergawki przygotowali spektakl edukacyjny pt. „Konwencje teatralne-teatr antyczny i elżbietański”.

Zgromadzoną na sali gimnastycznej publiczność (deszcz uniemożliwił występ w plenerze) powitała ciepło  Pani Dyrektor  Krystyna Mucuś. Dźwięki greckiej zorby towarzyszyły wejściu Chóru na  orchestrę. To znak, że znaleźliśmy się w greckim teatrze antycznym. Jako że teatr wywodzi się z Dionizji, nie mogło zabraknąć boga Dionizosa, który o dziwo wjechał na scenę na hulajnodze. Towarzyszące mu bachtanki częstowały publiczność winem, by przygotować ją do konkursu na dytyramb na cześć boga winorośli. W konkursie wzięli udział nauczyciele z naszej szkoły: Katarzyna Rejent, Janina Fąderska, Elwira Rzeczycka, Lucyna Olszewska, Monika Nowak, Helena Zubrycka, Grażyna Turzańska- Giebień, natomiast uczniów reprezentował Patryk Zborowski.  Wygłosili z sercem i zapałem: „ Póki są miechy do oddychania, póki są serca do miłowania, niech żyje świat!” Zwycięska drużyna czerwona została nagrodzona winogronami.  Kolejny punkt to pokaz masek. W konkursie na rozpoznanie tekstu komediowego i tragicznego wziął udział uczeń klasy III TŻiGD Rafał Żebrowski, który bezbłędnie wybrał właściwą maskę. Nagrodzono go oliwkami. Wykład o kostiumach, rekwizytach stanowił wstęp do aktorskiego popisu. Byliśmy świadkami tragicznej miłości mitycznej pary kochanków Pyrama i Tysbe. Aktorzy, którzy wcielili się w te role, oddali dramatyzm  tej sceny. Ten sam motyw został wykorzystany w próbce sceny z komedii Szekspira. Rozbawiła nas rozmowa kochanków przez  „żywą ścianę”. Niezwykle wzruszającym momentem było wykonanie dwóch utworów z musicalu „ Romeo i Julia”.

Wizyta w teatrze greckim i szekspirowskim dostarczyła nam wielu wrażeń i ugruntowała naszą wiedzę o teatrze. Spektakl został nagrodzony owacjami na stojąco.

Kasia Modzel i Paulina Zyśk: „W występie artystycznym udział brała publiczność, co było bardzo ciekawe. Występ uzdolnionych muzycznie i artystycznie uczniów był interesujący i zabawny.  Naszym zdaniem, warto chodzić na takie spektakle, można skosztować wina w postaci soku J oraz miło spędzić czas.”

W imieniu Grona Pedagogicznego i społeczności uczniowskiej ZSCKR w Karolewie dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Mamy nadzieję, że jeszcze będzie nam dane podziwiać  talent uczniów i opiekunów Gimnazjum w Karolewie.

Marzena Cogiel

Dodaj komentarz

Skip to content