Zainteresowania młodzieży

Dlaczego warto czytać książki anglojęzyczne ?

W dzisiejszych czasach, w dobie komputerów i Internetu, coraz mniej osób czyta książki, zwłaszcza te w języku angielskim. Mimo to uważam, że warto czytać po angielsku, ponieważ przynosi to wiele korzyści.

Pierwsza książka w języku angielskim , którą przeczytałam, przysporzyła mi trochę trudności, ponieważ nie rozumiałam wszystkich słów. Każde nieznane słówko lub wyrażenie musiałam tłumaczyć, a kiedy powtarzało się ono w następnych rozdziałach, utrwalałam sobie jego znaczenie. Ponadto, czytając książkę w oryginale, dostajemy dokładny przekaz tego, co autor miał na myśli, co chciał nam przekazać. Tłumaczenia nie zawsze są trafne. Również oswajamy się z językiem, w którym czytamy. Przyswajamy sobie stosowane czasy lub też dialekty, których używają Anglicy . Czytanie po angielsku prowokuje nas do myślenia w tymże języku. Dla uczniów szkoły średniej może to być przydatne na egzaminie maturalnym.

Potwierdzam swoją tezę – warto czytać po angielsku.  Rozwija to nasze myślenie, utrwala słownictwo i przynosi wiele innych korzyści. Zachęcam więc do czytania książek anglojęzycznych.

Sandra Kęska

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI W JĘZYKU ANGIELSKIM?

Po przeczytaniu kilku książek w języku angielskim, uważam że to bardzo rozwija. Przy pierwszej książce jest trudno, ponieważ przeczytanie kilkunastu stron może zająć nawet godzinę. Trwa to tak długo, ponieważ aby zrozumieć zdanie należy przetłumaczyć, przy pomocy słownika każdy nieznany wyraz. Myślę, że jednak nie należy się zniechęcać i poddawać.

Moja metoda czytania polegała na tym, że każdy wyraz, którego nie rozumiałam tłumaczyłam, a następnie zapisywałam na kartce. W ten sposób utworzyłam swój własny słowniczek do danej książki. Wyrazy się powtarzają, więc kiedy zauważyłam wcześniej nieznany mi wyraz po raz drugi, po raz trzeci, to przy czwartym razie nie musiałam sprawdzać co on oznacza.

Myślę, że to jedna z zalet czytania w języku angielskim. Poznajemy nowe wyrazy i jednocześnie uczymy się ich znaczenia. Uważam, że łatwiej jest je zapamiętać po przeczytaniu książki, widząc je kilka razy w zdaniach, w kontekście pewnej historii, niż ucząc się na pamięć z zeszytu. Inną zaletą jest to, że przyswajamy język. Zapamiętujemy jak zbudować zdania i powoli przyzwyczajamy się do rozmowy w tym języku. Jest to inna forma nauki niż w szkole. Na lekcji uczymy się teorii – jak zbudować zdanie w danym czasie, kiedy stosujemy ten czas. Natomiast czytanie książek w języku angielskim jest formą praktyki. Widzimy jakie czasy są używane, jak wyglądają dialogi, mogą występować rozmowy w „slangu młodzieżowym”. Jest to więcej informacji niż może przekazać nam nauczyciel w ciągu 45 minut. W dodatku myślę, że odwiedzając Anglię do normalnej rozmowy z Anglikiem nie wystarczy nam nasza znajomość języka na poziomie szkolnym. Anglicy mogą skracać pewne wyrazy, mówić w pewnym dialekcie. Uważam, że po przeczytaniu kilkunastu książek w języku angielskim, nawet młodzieżowych, przygotuje nas do prowadzenia rozmów na dobrym poziomie z obcokrajowcami.

Polecam wszystkim taką formę nauki. Jeżeli zależy ci na poznaniu języka angielskiego, nie tylko przygotowaniu się do matury, to czytaj książki anglojęzyczne.

 

Natalia Andrzejewska

Dodaj komentarz

Skip to content