„Ptactwo ozdobne – mój nałóg”

Z zwierzętami styczność miałem od zawsze. Czy to papugi , gołębie ,przepiórki , ptactwo dzikie czy też  zwierzęta gospodarskie . Czułem z nimi  wielką więź  i właśnie wtedy okazało się , że moją pasją jest ptactwo ozdobne. Dziwna pasja, ale ja zawsze byłem oryginalnyJ .Amatorsko zajmuję się hodowlą drobiu od 2005 r . Dążę do ideału hodowlanego ,a przede mną długa droga do celu.

Moimi ulubionymi kurami, które hoduję są Kury Jedwabiste . 

Kury jedwabiste – jest to wyjątkowo piękna rasa, o spokojnym charakterze.

Nie mają piór tak jak każdy gatunek drobiu tylko puch. Nie fruwają. Doskonałe do celów wystawowych.

Kurka znosi około 100 jajek na rok. Jajka są koloru białego i jasnobrązowego w zależności od koloru kurki. Biała kurka znosi białe jajka, za to ciemniejsze kurki znoszą jasnobrązowe jaja. Kurki są znakomitymi kwokami i mamami. Doskonale wysiadują jajka nawet innego gatunku i świetnie przygotowują młode do życia.

Kury te pochodzą z Chin (Silkie ) i charakteryzują się  zaokrągloną budową, a tułów jest osadzony dość nisko. Głowę zdobi grzebień orzeszkowy (genetycznie uważany za różyczkowy, a nazywany morowym). Cechą  rasy jest oryginalne, niebiesko-czarne zabarwienie skóry, dzioba, nóg oraz przydatków głowowych. Ciemna skóra jest doskonale widoczna (a w połączeniu z białym upierzeniem daje bardzo ciekawy efekt),  ciemno pigmentowane są też niewidoczne elementy anatomiczne kury jedwabistej – mięśnie, a nawet szkielet. Chińczycy przypisują temu zabarwieniu właściwości lecznicze i do dziś wykorzystują silkie w swojej medycynie naturalnej. W Chinach ludzie wykorzystują mięso z tych kur w celach zdrowotnych. Cena za czysto rasową parę lęgową takich kur waha się w granicach od 200 zł do 450 zł w zależności od rodowodu . Jaja takich kur bardzo ciężko kupić ponieważ są drogie, a w Polsce prawie nie dostępne.

Teraz pozostało mi się  tylko się uczyć oraz poszerzać wiedzę , by nie skończyć na laurach i rozwijać hodowlę .

                                        

Mateusz Brzozowski – I TR

Dodaj komentarz

Skip to content