MISTRZOSTWA POLSKI ZRZESZENIA LUDOWYCH ZESPOŁÓW SPORTOWYCH KADETÓW, JUNIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW W ZAPASACH W STYLU WOLNYM – finały, zamknięcie zawodów

W miniony weekend w naszej szkole odbyła się niecodzienna impreza. Rozegrane zostały ogólnopolskie zawody zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych  w zapasach w stylu wolnym. Przyznanie naszej szkole organizacji zawodów tak wysokiej rangi było wielkim wyróżnieniem ale też bardzo trudnym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym.

W turnieju wystartowało 232 zawodników z 37 klubów całej Polski. Walki toczono w grupach wiekowych kadetów oraz juniorów i młodzieżowców, łącznie w 18 kategoriach wagowych. Zarówno zawodnicy, jak też trenerzy, działacze i sędziowie ocenili najwyższymi notami organizację zawodów i sprawność ich przeprowadzenia. Bardzo wysoko oceniono też poziom samych walk. Wynikało to zapewne z faktu, iż w mistrzostwach wzięło udział wiele klubów, które od dziesięcioleci stanowią kuźnię kadr polskich zapasów.

Zespoły takie jak: „SUPLES” KRAŚNIK, „LMKS KRASNYSTAW”, „MAZOWSZE” TERESIN, „SPARTAKUS” PYRZYCE, „CERAMIK” KROTOSZYN, „AKS BIAŁOGARD”, „ORZEŁ” NAMYSŁÓW, „PLATAN” BORKOWICE i kilka innych stanowią ekstraklasę tego sportu. Podczas tych mistrzostw o laur zwycięstwa walczyło wielu utytułowanych zawodników – członków kadry narodowej i medalistów  Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy a nawet Mistrzostw Świata.

W trakcie oficjalnego otwarcia zawodów, dyrektor  Ryszard Kawczyński wspólnie z goszczącym u nas senatorem Markiem Konopką oraz przedstawicielami władz zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych i władz samorządowych przywitał sportowców i publiczność a wójt gminy Kętrzyn, pan Sławomir Jarosik odczytał list skierowany do zawodników przez Wojewodę p. Mariana Podziewskiego. Odbyła się też dekoracja działaczy zasłużonych dla rozwoju sportu na obszarach wiejskich. Srebrna odznakę Polskiego Związku Zapaśniczego otrzymał wójt gminy Kętrzyn pan Sławomir Jarosik i przewodniczący Rady Gminy Kętrzyn pan Andrzej Sienkiewicz. Odznaczenie „Zasłużony dla Ludowych Zespołów Sportowych” otrzymali: dyrektor Ryszard Kawczyński, wójt Sławomir Jarosik, dyrektor Dariusz Chomka, Andrzej Sienkiewicz i trener Krzysztof Kania.

 

 Po części oficjalnej wystąpił zespół taneczny „Młode Wilki” z Kętrzyńskiego Domu Kultury a po nim rozpoczęła się druga część walk eliminacyjnych, które trwały do godzin wieczornych. Następnego dnia odbyły się walki o miejsca III-V i finały.

Po zakończeniu zawodów i podliczeniu punktów za zajęte miejsca w poszczególnych kategoriach wagowych przedstawiono klasyfikację indywidualną, klubowa i wojewódzką mistrzostw oraz dokonano dekoracji.

Zwycięzcą w łącznej  klasyfikacji klubów /kadeci, juniorzy i młodzieżowcy/ okazał się LUKS „Suples’ Kraśnik. Nasz „Orzeł” sklasyfikowany został na 8 (!) pozycji na 37 zespołów. Jest to niewątpliwie duży sukces w tak doborowym towarzystwie. W klasyfikacji juniorów było jeszcze lepiej, gdyż wywalczyliśmy III (!) miejsce na 26 ekip.

Województwo Warmińsko – mazurskie zostało sklasyfikowane na III pozycji w klasyfikacji wojewódzkiej. Indywidualnie spośród naszych zawodników najlepiej wypadli Marek Cekała –I miejsce w kat.120kg. I Michał Hałabuda – III miejsce w kat. 120 kg. Pozostali zawodnicy zajmowali przeważnie miejsca w pierwszej ósemce. Kacper Filipowicz niestety przegrał walkę o brąz.

Trener Krzysztof Kania i trener Edward Szypulski  są zadowoleni z postawy podopiecznych, chociaż podkreślają, że wiele pracy przed nimi.

Dziękujemy wszystkim , którzy przyczynili się do organizacji tej wyjątkowej imprezy i promocji naszej szkoły i środowiska, a w szczególności:

 • Senatorowi Markowi Konopce
 • Tadeuszowi Pasennikowi – przedstawicielowi władz LZS
 • Zenonowi Rydzinskiemu –wiceprezesowi do spraw sędziowskich w Warmińsko -Mazurskim Związku Zapaśniczym, honorowemu sędziemu międzynarodowemu
 • Markowi Jaczunowi –sekretarzowi W-M LZS
 • Karolowi Łebkowskiemu –sędziemu głównemu zawodów
 • Sławomirowi Jarosikowi -Wójtowi Gminy Kętrzyn
 • Ryszardowi Kawczyńskiemu –dyrektorowi ZS CKR w Karolewie
 • Wszystkim pracownikom i młodzieży naszej szkoły, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia zawodów.
 • Wszystkim tym, którzy wspierali zawodników dopingiem /szkoda że nauczyciele nie znaleźli chwili czasu aby być ze swoimi/.

Serdecznie dziękujemy sponsorom zawodów:

 • Wójtowi Gminy Kętrzyn,
 • Lokalnej Grupie Działania „BARCJA”,
 • Panu Wiesławowi Brzdękowi,
 • Panu Zbigniewowi Chodorowskiemu,

Wyrażamy nadzieję, że nie jest to ostatnia tego typu impreza sportowa w naszej szkole.

Ze sportowym pozdrowienie

Andrzej Sienkiewicz

 

Dodaj komentarz

Skip to content