Turniej zapaśniczy. Młody narybek sekcji zapasów

Sekcja zapaśnicza działa od kilkudziesięciu lat przy Zespole Szkół Rolniczych w Karolewie. Wywodzi się z niej wielu bardzo dobrych zawodników, którzy zdobywali medale nie tylko na zawodach krajowych, lecz także na arenach europejskich. Sekcja szkoli też młodych zapaśników, którzy uczą się w karolewskim gimnazjum a na zawodach reprezentują nasz szkolny klub.

W ubiegłym tygodniu /13 i 14 listopada/ w Olsztynie odbył się 39 Puchar Warmii i Mazur w zapasach dziewcząt i chłopców. W zawodach, które zorganizowano w hali sportowej przy ulicy Mariańskiej w Olsztynie walczyło ponad 180 zawodniczek i zawodników w kategorii młodzików. Zawody maja charakter otwartego turnieju, dlatego też na zaproszenie organizatorów zgłosiło się wiele renomowanych klubów z całej Polski, takich jak Sobieski i Grunwald Poznań, Osielsko, Włodawianka, Chełm. Gospodarzom udało się również zapewnić obsadę międzynarodową. Zawody uświetnili młodzi zapaśnicy z Kaliningradu i litewskiego Kowna. Oczywiście w stolicy Warmii i Mazur pojawili się reprezentanci wszystkich sekcji w regionie, co umożliwiło swoisty przegląd możliwości zapasów w naszym województwie. Program turnieju obejmował rywalizację chłopców w stylu klasycznym i wolnym oraz dziewcząt, które walczą tylko w stylu wolnym. Naszego „ORŁA” reprezentowali dwaj uczniowie I klasy gimnazjum w Karolewie – Maciej Sienkiewicz i Adrian Patecki, prowadzeni przez trenera Krzysztofa Kanię. Swój kolejny sukces zanotował Maciek Sienkiewicz startujący tym razem w stylu wolnym w kategorii do 66 kilogramów. Swoje walki wygrał przez położenie przeciwników na łopatki i zdobył złoty medal. Były to drugie w życiu zawody Maćka i drugie zakończone zwycięstwem.

W klasyfikacji końcowej zawodów karolewski klub uplasował się na 8 miejscu na 16 drużyn. Biorąc pod uwagę klasę i możliwości polskiej i zagranicznej konkurencji, wynik ten można uznać za sukces.

Mamy nadzieję, że młodzi adepci sztuki zapaśniczej będą doskonalili swoje talenty kontynuując naukę w naszej szkole, a swoim przykładem zachęcą kolegów i koleżanki do udziału w ciekawych i rozwijających zajęciach. Treningi odbywają się 3 razy w tygodniu. Mile widziani są chętni chłopcy i dziewczęta /szczególnie gimnazjaliści/, pragnący spróbować swoich sił w tym wspaniałym starożytnym sporcie. Trener Krzysztof Kania zaprasza.

Zapasy – sport walki, polegający na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników. Początki tego sportu sięgają czasów starożytnych, kiedy to zmagania zapaśników były jedną z atrakcji igrzysk olimpijskich organizowanych w Grecji. Były to pierwsze zmagania o charakterze sportowym. Zapasy jako forma bezkrwawego współzawodnictwa znane są z okresów poprzedzających kulturę hellenistyczną W Japonii odpowiednikiem zapasów są zawody sumo. W zapasach dużą rolę odgrywa siła, szybkość oraz spryt i instynkt zawodnika. Zawody zapaśnicze polegają na zmaganiu się na macie (najczęściej okrągłej) dwóch zawodników jednakowej kategorii wagowej, jeden w czerwonym trykocie, drugi w niebieskim. Zapasy dzielą się na styl wolny i klasyczny. W stylu klasycznym dozwolone są chwyty wyłącznie powyżej pasa, natomiast w stylu wolnym można chwytać przeciwnika również za nogi. W zapasach zabronione są wszelkie techniki sprawiające potencjalne zagrożenie dla zdrowia przeciwnika, np. znane z Judo dźwignie czy duszenia.

/źródło: Wikipedia/

Opracował: A. Sienkiwicz

Dodaj komentarz

Skip to content